StoryEditor

Rosja stawia na preferencyjny leasing sprzętu rolniczego

Rząd rosyjski zatwierdził zasady preferencyjnego leasingu sprzętu dla rolników. Co dzięki wsparciu zyskają tamtejsi rolnicy?

29.09.2021., 00:00h

Preferencyjne warunki

Producenci rolni będą mogli kupić zaawansowany technologicznie sprzęt ze zniżką w ramach nowego programu preferencyjnego leasingu maszyn. Uchwałę z 7 sierpnia 2021 r. nr 1313 podpisał przewodniczący rządu, Michaił Miszustin.

Zgodnie z dokumentem, maksymalna kwota rabatu jest ustalana na poziomie 45% kosztu sprzętu. W takim przypadku przedmiotem umowy leasingu może być tylko sprzęt, który wcześniej nie był używany. Pełna lista zaawansowanych technologicznie urządzeń, biorących udział w programie, zostanie ustalona przez rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa.

Unowocześnienie gospodarstw

Na wsparcie w ramach tego programu będą mogły liczyć organizacje i rolnicy indywidualni, którzy zajmują się produkcją i przetwarzaniem produktów rolno-przemysłowych.

Wsparcie państwowe zacznie obowiązywać w pełni od przyszłego roku. W sumie w latach 2022-2023 na jego finansowanie ma trafić ponad 24 miliardów rubli (około 1,29 miliardów złotych).

Podjęta decyzja przyspieszy techniczny rozwój rosyjskich przedsiębiorstw rolnych i wymianę maszyn na nowsze, wykorzystujące lepsze technologicznie rozwiązania, a co za tym idzie,  ulepszy jakość produktów sektora rolnego.

Maryia Khamiuk
fot. kirowiec-polska.pl

19. lipiec 2024 04:22