Projekt, którego realizacja trwała 18 miesięcy, miał na celu przetestowanie i ocenę szeregu technologii w celu opracowania autonomicznego systemu zdolnego do identyfikowania i opryskiwania chwastów bez znaczącej pracy człowieka.
Podzespoły
Jednostką napędową prototypu jest Robocut RC56 (56 KM) wyposażony w nawigację GPS Trimble. Opryskiwacz punktowy wykorzystuje aparat cyfrowy do przechwytywania obrazów liści chwastów. Radar monitoruje prędkość jazdy do przodu. Reszta sprzętu obejmuje 80-litrowy zbiornik opryskiwacza z pompą elektryczną, 1,5 m belkę opryskiwacza i dziewięć zaworów opryskiwacza Teejet PWM, które sterują ilością rozpylonego środka chemicznego przed i po namierzeniu.
Przyszłość robotów rolnictwie
Mikrokomputer zapewnia wymaganą moc obliczeniową do działania systemu. Jest jeszcze kilka rzeczy do dopracowania, ale twierdzi się, że koncepcja jest w 100% skuteczna na krótkiej trawie. Trwają prace nad rozwojem systemu do pracy w trudniejszych warunkach, takich jak dłuższa trawa. Po zakończeniu prac rozwojowych opryskiwacz punktowy będzie dostępny jako opcja odłączana i wymienny z dowolnym Robocutem. To dopiero początek, ale maszyna może również identyfikować i spryskiwać mlecze i osty, a firma pracuje również nad kilkoma innymi „inteligentnymi” narzędziami rolniczymi, które ma nadzieję zaprezentować w najbliższej przyszłości.
opr.łs
fot. firmowe