StoryEditor

Rekordowy rok firmy Väderstad

W zeszłym roku obroty firmy Väderstad wzrosły o prawie jedną czwartą do rekordowego poziomu 420 mln euro.

18.02.2022., 00:00h

W 2021 roku szwedzki producent sprzętu rolniczego odnotował rekordowy wzrost obrotów o niemal 25%. Tym samym osiągnął wynik 420 mln euro, w porównaniu z 340 mln euro z roku 2020.

Väderstad na świecie

Jedną z przyczyn tak dobrego wyniku było z pewnością przejęcie w połowie zeszłego roku północnoamerykańskiego Agco-Amity JV - producenta  siewników i kultywatorów. Przede wszystkim jednak Väderstad zanotował duży wzrost sprzedaży na ważnych dla siebie rynkach: w Szwecji, Kanadzie, Rosji, Niemczech i Anglii.

- Rok 2021 był dla wielu rolników dobrym rokiem ze względu na wysokie ceny zbóż, które skłaniały do inwestowania – mówi Mattias Hovnert, starszy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu.

- Zwiększyliśmy sprzedaż we wszystkich obszarach naszych produktów, zarówno w sprzęcie uprawowym, jak i siewnikach. Przede wszystkim widzimy, że coraz większe udziały w rynkach zdobywa siewnik Tempo – dodaje Hovnert.

Dwukrotnie większe zyski

Zyski firmy Väderstad wzrosły z 19 mln euro w 2020 r. do 40 mln euro w 2021 r.

- Wykorzystamy te pieniądze na dalszą rozbudowę naszych zakładów produkcyjnych w Szwecji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz położymy jeszcze większy nacisk na rozwój sprzętu – komentuje Mats Baverud, dyrektor generalny Väderstad.

W zeszłym roku wzrosła również liczba pracowników zatrudnianych przez firmę. Obecnie we wszystkich zakładach Väderstad pracuje ponad 1900 osób.

Väderstad na rynku amerykańskim

Przypomnijmy, że w zeszłym roku firma Väderstad przejęła spółkę joint venture Agco-Amity JV z siedzibą w Wahpeton w Północnej Dakocie wraz z fabryką o powierzchni 30 tys. m2 i 110 pracownikami. Oprócz zakładu produkcyjnego w USA, przejęcie to dało Väderstad dostęp do 270 dealerów (większość w USA) rozsianych po całym świecie. 

- To przejęcie jest zgodne z naszą długoterminową ambicją rozwoju na rynku północnoamerykańskim. AAJV ma silną pozycję na rynku amerykańskim wraz z portfolio produktów, które uzupełniają naszą ofertę w Ameryce Północnej – podsumował prezes i dyrektor generalny Väderstad, Mats Baverud.

To nie pierwszy raz, kiedy szwedzka firma działa po przeciwnej stronie Atlantyku. W 2013 roku Väderstad przejął pełną kontrolę nad kanadyjską firmą Seed Hawk, będąc jej współwłaścicielem od 2006 roku.

Zobacz także: Väderstad - ekspansja w Ameryce

opr. aj

fot. firmowe

18. maj 2024 14:18