StoryEditor

Precyzja siewu z terminalem Claas S10

Dzięki nowoczesnym siewnikom punktowym precyzyjnie wysiejemy kukurydzę lub buraki wraz z jednoczesnym podsiewem nawozu. Umożliwia to technologia ISOBUS. Jakie funkcje zapewnia terminal Claas S10?

11.05.2020., 00:00h




Do wygodnego sterowania funkcjami ciągnika i maszyn towarzyszących, producenci wyposażają je w różnorakie terminale. Zdarza się, że podczas prac polowych traktorzysta korzysta z 2 lub 3 terminali, co rozprasza uwagę i powoduje zmęczenie.

Terminal Claas S10

– Technologia ISOBUS umożliwia sterowanie różnymi maszynami z pomocą jednego terminala. Jednym z nich, oferowanych przez firmę Claas jest S10. To 10” dotykowy terminal, który może obsługiwać kilka funkcji jednocześnie, w tym funkcjonalności ISOBUS – tłumaczy Krzysztof Gomolla z Claas Polska.

Sygnały SatCor i RTK Net

Podstawową funkcją terminala Claas S10 jest sterowanie jazdą automatyczną z dokładnością 15-30 cm (sygnał korekcyjny Egnos i SatCor) lub z dokładnością 2-3 cm (sygnał korekcyjny RTK i RTK Net). 

– Wykorzystując tak dokładny sygnał, nie musimy się przejmować, że siejąc siewnikiem 6 rzędowym nie będziemy w stanie zebrać plonu bez strat przystawką do kukurydzy 8 rzędową, ponieważ odległości między poszczególnymi przejazdami siewnika są równe – dodaje Krzysztof Gomolla.

Funkcje ISOBUS w Claas S10

Oprócz automatycznego prowadzenia terminal S10 ma także kilka funkcjonalności:
  • ISOBUS UT – służy do obsługi maszyn z ISOBUS. Ta funkcja umożliwia wczytanie danych obsługowych siewnika do pamięci terminala.

  • ISOBUS TC S.C. – section control, czyli automatyczne otwieranie i zamykanie sekcji siewnika. Ta funkcja zapobiega powstawaniu tzw. omijaków lub miejsc obsianych podwójnie. Aby wyłączyć wysiew pojedynczych sekcji siewnika, tarcze wysiewające muszą być napędzane elektrycznie – a nie mechanicznie. Co ważne, terminal odczytuje dane geometryczne siewnika, więc nie trzeba podawać liczby i szerokości sekcji, pozostaje tylko określić warunek ich wyłączenia.

  • ISOBUS TC BAS – umożliwia zarządzanie zleceniami w formacie ISO XML. Automatycznie zapisuje dane o wykonanej pracy. Następnie zlecenia można zapisać w pamięci przenośnej USB i odczytać w dowolnym programie do zarządzania polami.

  • ISOBUS TC GEO – to funkcja, która umożliwia odczyt map aplikacyjnych oraz zapisanie parametrów pracy siewnika. Dzięki temu można stosować zmienne dawki nawozu oraz automatycznie zmieniać ilość wysiewanych nasion kukurydzy w poszczególnych strefach zasobności gleby. W ten sposób dopasujemy obsadę roślin do potencjału plonotwórczego gleby. Mapę aplikacyjną można przygotować na podstawie zdjęć satelitarnych lub skanowania elektromagnetycznego gleby. Z kolei zapisanie parametrów pracy siewnika można zapisać w oprogramowaniu Agrocom Map, który m.in. pozwoli określić, jak na przestrzeni pola wyglądało pojedynkowanie nasion.

  • Funkcja ISOBUS Aux umożliwia obsługę joysticka ISOBUS z poziomu terminala S10, w którym można przypisać klawisze funkcyjne joysticka Cmotion.

Czy dany siewnik lub inna maszyna ISOBUS posiada certyfikat AEF i będzie prawidłowo współpracować z terminalem Claas S10, można sprawdzić na specjalnej stronie internetowej AEF.

opr. aj 
fot. firmowe

23. listopad 2024 04:18