StoryEditor

Polska rewolucja w fotowoltaice

Polski startup technologiczny Hub4Energy rusza z produkcją nowego rodzaju paneli fotowoltaicznych światła odbitego. Moduł o wymiarach 100 X 200 cm zawiera ogniwa o mocy jedynie 60 W, ale generuje nawet 320W.

15.02.2022., 00:00h


Gdzie ta rewolucja?

- Przede wszystkim w podejściu do światła. W modułach H4E Reverse prąd jest generowany ze skupionego światła odbitego. Tylko tyle i aż tyle. Dzięki tej technologii udało się uzyskać kilka parametrów, które zachęcają do zrewidowania własnych poglądów na temat fotowoltaiki. Z jednej strony olbrzymia wydajność, a z drugiej niskie koszty produkcji - zapewnienie takich proporcji jest możliwe dzięki pozostawieniu tylko 15% powierzchni jako moduły solarne, a pozostałą powierzchnię zastąpiono zwierciadłem - mówi Maciej Kwiatkowski z Hub4Energy.

Tańszy o 80% panel fotowoltaiczny?

Polski startup technologiczny Hub4Energy rusza właśnie z produkcją nowego rodzaju paneli fotowoltaicznych światła odbitego. Niska cena modułów jest możliwa dzięki temu, że do produkcji prądu wykorzystywane jest światło odbite, a nie bezpośrednio padające na moduły. Do uzyskania mocy 320 W wykorzystuje się moduły o mocy jedynie 60W. Pozostała konstrukcja to lustro, które jest kilkanaście razy tańsze niż moduł fotowoltaiczny wykorzystywany przy produkcji paneli klasycznych.


Jak zredukować nagrzewanie panelu fotowoltaicznego?

Nie wymyślono tu nic nowego. Moduły światła odbitego są już wykorzystywane, ale do podgrzewania wody. Celem konstruktorów było znalezienie modelu produkcji, który będzie tańszy niż klasyczne, a przy okazji bardziej ekologiczny. Po dwóch latach prac udało się opracować optymalną konstrukcję. Głównym wyzwaniem, z którym się mierzono, było nadmierne nagrzewanie modułów spowodowane przetwarzaniem prawie siedem razy więcej światła niż moduły klasyczne. Zastosowanie odpowiedniego systemu odprowadzania ciepła oraz specjalna powłoka sprawia, że moduły nie grzeją się, co wydłuża ich żywotność.

Eco w każdym calu

Niewiele mówi się o utylizacji paneli po zakończeniu ich eksploatacji. Firma Hub4Energy myśli o tym już na etapie produkcji. Nowy panel składa się jedynie w 15% z modułów fotowoltaicznych, które są scalone w sposób ułatwiający ich rozłożenie na czynniki pierwsze. Cała reszta w panelu to szkło i aluminium, czyli wszystko, co ulega recyklingowi. Ciekawostką jest sposób "koszenia" trawy na farmie laboratoryjnej Hub4Energy. Otóż firma korzysta z naturalnych metod koszenia korzystając z pomocy stada królików.

Plany na przyszłość

Pomimo świetnych uzysków, jakie osiągają panele firmy Hub4Energy, producent planuje w dalszym ciągu je rozwijać. Aktualnie skupia się na poszukiwaniu i testowaniu powłok dla powierzchni odbijającej światło, które będą odbijały jedynie spektrum światła wytwarzającego energię elektryczną. Takie selektywne podejście pozwoli uzyskać lepsze parametry termiczne (mniejsze grzanie) modułów fotowoltaicznych, które z tego odbitego światła wytwarzają prąd.

opr. aj

źródło: hub4energy.pl

fot. firmowe

21. maj 2024 06:59