Jednokaruzelowe i dwukaruzelowe zgrabiarki Top
W sezonie 2021 Pöttinger wprowadza na rynek dwa nowe modele ciągnionych zgrabiarek. Jednokaruzelowe zgrabiarki Top 422 A i 462 A o szerokościach roboczych odpowiednio 4,20 i 4,60 m. Z kolei zgrabiarka dwukaruzelowa Top 632 A zgrabia pojedynczy pokos na 3,40 m z szerokości roboczej 6,30 m lub dwa pokosy pracują z szerokością 6,80 m. Większa od niej zgrabiarka Top 692 A formuje jeden wał pokosu 3,70 m przy szerokości roboczej 6,90 m lub dwa z szerokości 7,40 m.
Duża wydajność z małymi ciągnikami
Zgrabiarki jednowirnikowe są tak skonstruowane, żeby mogły współpracować ze stosunkowo małymi ciągnikami osiągając jednocześnie duże szerokości robocze, a co za tym idzie wydajność. Zapewnia to m.in. zaczepiana konstrukcja która nie obciąża ciągnika. Dzięki równoległobocznemu dyszlowi zarówno Pöttinger Top 422 A, jak i nieco większa Top 462 A mogą być zaczepiane do TUZ lub na zaczep oczkowy. Zgrabiarka podnosi się hydraulicznie do pozycji transportowej, a siłownik hydrauliczny na podwoziu i dyszlu zapewnia 50-centymetrowy prześwit.
Kopiowanie terenu
Producent zapewnia, że zgrabiarki Top 632 A i Top 692 A mają dobrą zwrotność i mocną ramę. Standardowo wyposażone są w osie tandemowe i opony w rozmiarze 18.5x8.5-8. W wyposażeniu opcjonalnym dostępne są podwójne koła kopiujące znajdujące się pod karuzelą lub zamontowane z przodu karuzeli koła MiltiTast. Konstrukcja ramy umożliwia karuzelom niezależne kopiowanie terenu. Tylna karuzela jest zamontowana na przegubach Kardana, co zapewnia swobodę ruchu w 3 płaszczyznach. Ruchy pionowe umożliwia przegub znajdujący się bezpośrednio za przekładnią kątową. Łożysko przegubowe w ramie oraz przegub pomiędzy belką tylnej ramy a zespołem wirnika umożliwiają ruch poprzeczny tylnego wirnika. Ta elastyczność chroni zęby i sprawia, że skoszony materiał nie pozostaje na łące.
W tereny górskie
Głównym problemem sprzętu rolniczego jest stabilność w terenach górzystych. Szerokie podwozie zgrabiarek dwuwirnikowych Top 632 A i Top 692 A z opcjonalnymi oponami z bieżnikiem AS na szerszych osiach zapewnia dobrą przyczepność i stabilność na wzniesieniach.
Rama drugiego wirnika jest zamontowana 650 mm przed środkiem pierwszego wirnika. Dzięki temu zgrabiarka pozostaje w śladzie ciągnika podczas pracy na zboczach, a także zapewnia wystarczające nakładanie się podczas pokonywania zakrętów. Dodatkowo stabilność na stromych zboczach zapewnia dyszel wyposażony w dużą płytę nośną.
Pokos w 1 lub 2 wałach
Operator może pracować komfortowo dzięki hydraulicznej regulacji szerokości roboczej. W zależności od ilości zielonki szerokość roboczą można dowolnie dostosowywać do szerokości podbierania następnej w łańcuchu technologicznym maszyny. Operator może także wybrać sposób zgrabiania, formując za jednym przejazdem jeden lub dwa wały pokosu.
opr. aj
fot. firmowe