StoryEditor

Pöttinger – rekord mimo pandemii

Ponad 400 mln obrotu, taki wynik osiągnęła firma Pöttinger w roku finansowym 2021-2022.

12.09.2021., 00:00h

Najlepszy rok w 150-letniej historii Pöttinger 

Mimo trudności związanych z pandemią austriacka firma z Grieskirchen wypracowała rekordowe obroty. W zamkniętym właśnie roku finansowym, trwającym od 1. sierpnia 2020 do 31. lipca 2021, Pöttinger osiągnął przychód na poziomie 405 mln euro. To najlepszy wynik w 150-letniej historii firmy.

Ostatnie 10 lat

W ciągu ostatniej dekady firma sukcesywnie zwiększała obroty. Nie obyło się jednak bez trudności.

- Pracę w firmie Pöttinger rozpocząłem w 2014 roku i właściciele ostrzegali mnie, że przychodzę w trudnym okresie – mówi Gregor Dietachmayr, dyrektor sprzedaży i rzecznik zarządu. – I rzeczywiście w kolejnych dwóch latach (2015 i 2016) borykaliśmy się z trudnościami, ale mieliśmy szczęście. Inne firmy z branży straciły wtedy nawet 25-30 % obrotu. U nas nie było tak źle. Jak się później okazało, każdy kolejny rok stawiał przed nami wcale nie mniejsze wyzwania. Podobnie było w tym roku, mimo to osiągnęliśmy świetny wynik – podsumował Gregor Dietachmayr.

Aktualne wyzwania

Wraz z początkiem sierpnia firma Pöttinger rozpoczęła kolejny rok finansowy, który także nie będzie łatwy, głównie ze względu na zakłócony łańcuch dostaw i galopujące cen surowców.
- Średni koszt wyprodukowania maszyny wzrósł średnio o 20%. Najbardziej zdrożała stal, nawet 3-krotnie. Oczywiście przekłada się to na konieczność podwyżek cen sprzętu, jednak nie będą one aż tak drastyczne. Prawdopodobnie ceny nowych maszyn wzrosną o 8-10% - uzupełnił Gregor Dietachmayr.

Udział sprzedaży w poszczególnych krajach

Najważniejszym rynkiem dla Pöttinger jest oczywiście Austria, która stanowi ok. 12% obrotu. Największym jednak rynkiem pod względem generowanego obrotu są Niemcy, gdzie firma generuje ok. 18% obrotu. Kolejnymi pod względem wielkości rynkami zbytu są: Francja (15%), kraje Europy Wschodniej (7%), Polska (5%), Wielka Brytania (4%), pozostałe kraje europejskie (24%) oraz rynki zamorskie (10%).

Zbiór zielonek i uprawa

Pöttinger wyrósł z produkcji maszyn do zbioru zielonek, które de facto nadal mają największy udział w generowanym obrocie. Jednak producent z Grieskirchen coraz bardziej umacnia swoją pozycję w zakresie uprawy i siewu. Aż 45% obrotu stanowi sprzedaż kosiarek, przetrząsaczy i zgrabiarek, ale drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje sprzęt do uprawy gleby (16%). Trzeci segment z 15% udziałem stanowią przyczepy samozaładowcze i prasy. Sprzedaż części zamiennych stanowi 12% obrotu, a siewniki kolejne 10%.

opr. aj
fot. Jakubek
13. lipiec 2024 09:42