StoryEditor

Parki węglowe usuwają CO2

Firma Novocarbo buduje na dużą skalę tzw. parki usuwania dwutlenku węgla, w których węgiel jest trwale usuwany z atmosfery przez rozkład biomasy.

07.08.2022., 00:00h

W firmie Novocarbo w Dörth w powiecie Ren-Hunsrück (Niemcy) wszystko kręci się wokół usuwania CO2 z atmosfery. Już w 2020 roku firma rozpoczęła handel certyfikatami węglowymi w oparciu o PyCCS i biowęgiel. PyCCS (Pyrogenic Carbon Capture & Storage) to forma przechwytywania i składowania CO2 przez pirolizę (rozkład) biomasy. W naturalnym obiegu węgla, który jest w pozostałościach roślinnych zostałby uwolniony z powrotem do atmosfery jako CO2 przez rozkład biomasy lub pożary lasów. Technologia PyCCS przekształca węgiel w stabilną formę, dzięki czemu zostaje wiązany na tysiące lat. Powstały produkt, biokarbon, wykorzystywany jest w zrównoważonych, nowych procesach lub służy, np. jako środek do użyźniania gleby w rolnictwie. Podczas suchej destylacji powstaje również ciepło, które jako energia odnawialna trafia do lokalnych sieci ciepłowniczych i sąsiednich zakładów przemysłowych.

Piroliza biomasy

Certyfikaty CO2 są przedmiotem obrotu na międzynarodowych platformach, np. Carbonfuture i puro.earth. Każdy certyfikat odpowiada jednej tonie CO2 trwale usuniętego z atmosfery. Novocarbo jest pierwszą niemiecką firmą, która realizuje na dużą skalę takie parki węglowe, w których węgiel jest trwale usuwany z atmosfery przez pirolizę biomasy. Zwiększy to możliwości firmy w zakresie usuwania i składowania dwutlenku węgla do 16 000 ton CO2 rocznie w ciągu najbliższych dwóch lat. Podstawą będą instalacje pirolizy Pyreg typu PX1500, z których dwie Novocarbo uruchomi w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w III kwartale 2022 roku. Kolejny ma startować w znanej niemieckiej grupie przemysłowej już latem 2022 roku. Do 2025 roku Novocarbo planuje zwiększyć swoje moce produkcyjne do ponad 30 tys. ton CO2 rocznie przez budowę dodatkowych parków węglowych.

opr. jj
fot. Pyreg

27. maj 2024 21:52