StoryEditor

Nuron - nowa platforma akumulatorowa...

... z wbudowaną funkcją przesyłu danych. To rozwiązanie korzysta z bateriami o jednym rodzaju napięcia, co umożliwia zastosowanie jej do lekkich i ciężkich aplikacji.

23.08.2022., 00:00h

Wprowadzając Nuron, Hilti oferuje platformę akumulatorową która znacząco upraszcza pracę na budowie. Poza tym – jak informuje firma – ulepsza zarządzanie parkiem maszyn, przenosi wydajność na wyższy poziom i wspiera ochronę zdrowia operatora maszyny. 

Wystarczy jedna platforma

W ramach Nuron, wszystkie akumulatory i prostowniki są kompatybilne z narzędziami, co ma podstawowe znaczenie podczas optymalizacji parku maszyn i redukcji kosztów. Platforma 22V umożliwia wykonanie nawet ciężkich prac, dotychczas prowadzonych tylko za pomocą narzędzi przewodowych, zasilanych paliwem lub wysokim napięciem. Podstawą nowej platformy jest zaprojektowany od postaw interfejs baterii, który umożliwia znacznie wydajniejszy transfer energii, nawet w porównaniu do narzędzi przewodowych, co w rezultacie przekłada się na znacznie większą wydajność. Baterie Nuron są bardziej wytrzymałe i zawierają nowe, wzmocnione włóknem szklanym wypełnienia, a także absorbujące uderzenia obudowy, co zapewnia dodatkową ochronę nawet w najbardziej wymagających warunkach. Wszystkie komponenty elektroniczne są w pełni uszczelnione w celu ochrony przed wilgocią, pyłem i innymi zanieczyszczeniami.

Dane trafiają do chmury

Dla Nurona analiza danych stanowi jedno z podstawowych założeń platformy akumulatorowej. Wynika to z tego, że wszystkie narzędzia generują dane, które są gromadzone w bateriach i wysyłane do „chmury” podczas każdego ładowania. Nie wymaga to żadnego dodatkowego działania ze strony operatora. Gromadzone dane dotyczą m.in. częstotliwości użycia, stopnia zużycia, lokalizacji ostatniego ładowania czy stanu baterii, co umożliwia operatorom zoptymalizowanie zużycia akumulatorów. Zapisane dane mogą również posłużyć do raportowania i informowania o trybie pracy danego urządzenia. Dane można uzyskać zarówno z poziomu komputera jak i aplikacji ON!Track. Dane dotyczące narzędzi mogą być użyte w celu redukcji przestojów, optymalizacji parku maszyn i zwiększenia produktywności u klienta.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

„Nasze zdecydowane zaangażowanie w kwestie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa operatorów osiągnęło nowy, wyższy poziom wraz z wprowadzeniem Nuron. Klienci mogą teraz korzystać z licznych, nowych funkcji zwiększających bezpieczeństwo, a także z większej liczby narzędzi oferujących nasze innowacyjne rozwiązania dla bezpieczeństwa” - wyjaśnia Tassilo Deinzer, członek zarządu Hilti. System odsysania pyłu (DRS) i aktywne sterowanie momentem obrotowym (ATC - tzw. szybki wyłącznik elektryczny) są teraz obecne we wszystkich narzędziach, które wymagają tej funkcji. System aktywnego tłumienia wibracji (AVR), inna kluczowa funkcjonalność dla zdrowia i bezpieczeństwa, jest również obecny w większej ilości narzędzi. 

Dwa istotne rozwiązania

Co więcej, dzięki przeprojektowaniu ponad 70 urządzeń udało się zoptymalizować ergonomię, wagę, wytrzymałość, a także dopasować je do aktualnego systemu lonż zapobiegających wypadaniu narzędzi podczas prowadzenia prac na wysokości. Dzięki współpracy z profesjonalistami z branży budowlanej, Hilti udało się także stworzyć dwa nowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo podczas pracy ze szlifierkami. System „3D ATC” wyłącza narzędzia i aktywuje hamulec, gdy wykryty zostanie gwałtowny ruch narzędziem w którąkolwiek stronę. Ryzyko redukuje również system „SensTech”, który wykrywa dotyk operatora. Pozbawione dotyku urządzenie przestaje pracować, na przykład gdy operator je nagle upuści i zacznie ono swobodnie spadać.

Źródło informacji: Hilti (Poland) Nuron 

opr. jj

24. maj 2024 05:50