Po raz pierwszy w Polsce prototyp ciągnika T6.180 Methane Power mieliśmy okazję oglądać w marcu 2019 roku na targach Agrotech Kielce, o czym pisaliśmy tutaj. Cechą charakterystyczną tego prototypu było futurystyczne wzornictwo na zewnątrz, jak i w kabinie. Producent zapewniał wówczas, że ciągnika napędzany metanem jest w stanie włączyć do oferty w ciągu zaledwie dwóch lat. Jeszcze tego samego roku na jesiennych targach Agritechnica 2019 w Hanowerze zaprezentowano pierwszy seryjny model T6 Methane Power, którego wzornictwo było bardziej zbliżone do konwencjonalnych modeli.
Kluczowa produkcja biogazu
Potwierdzają się zapowiedzi producenta z 2019 roku. New Holland informuje, że dobiegają końca testy polowe zasilanego metanem ciągnika New Holland T6 i jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku pierwsze maszyny Methane Power trafią do wybranych gospodarstw we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i w krajach Beneluksu. Dlaczego tam? Są to kluczowe rynki dla ciągników serii T6, a co równie ważne, produkcja biogazu w tych krajach jest najbardziej rozwinięta.
Strategia lidera czystej energii
Jak informuje producent, jeszcze w tym roku zasilany metanem T6 będzie dostępny dla wszystkich klientów nie tylko w Europie, ale także na pozostałych światowych rynkach. New Holland wiąże z tym duże nadzieje na umocnienie pozycji lidera w zakresie maszyn napędzanych paliwami alternatywnymi. Do tej pory to pierwszy taki ciągnik dostępny w produkcji seryjnej, jednak zapewne nie ostatni.
Minitraktor na metan
Kontynuując strategię rozwoju pod hasłem „lider czystej energii”, New Holland nawiązał także dwie umowy partnerskie, których celem jest dalszy rozwój maszyn zasilanych czystą energią. Współpraca z włoskim producentem wina Barolo Fontanafredda ma na celu opracowanie bez emisyjnych maszyn do pracy w winnicach. Marka New Holland wraz z FTP Industrial, która dostarcza silniki, testują nowy miniciągnik zasilany biometanem, bazujący na serii TK. Zadaniem minitraktora pracującego w winnicach Fontanafredda jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla w procesie produkcji wina. To ważny krok w kierunku dekarbonizacje tej gałęzi rolnictwa.
Mulczer i opryskiwacz na prąd
Efektem współpracy z włoskim producentem maszyn towarzyszących – firmą Nobili, jest koncepcja elektryfikacji narzędzi do winnic i sadów. Łączy ona ciągnik New Holland T4.110V z zewnętrznym generatorem prądu, kompatybilnym z technologią AEF High Voltage. Agregat prądotwórczy napędzany WOM ciągnika jest jedynym źródłem energii zasilającym maszynę towarzyszącą. W tym przypadku jest to nowy opryskiwacz lub mulczer. To rozwiązanie zostało wyróżnione nagrodą Innowacja Technologiczna targów EIMA 2021/21.
opr. aj
fot. New Holland