StoryEditor

Młody Mechanik Maszyn Rolniczych – znamy zwycięzców!

Podczas targów Poznań Motor Show 2022 odbył się 11. Ogólnopolski Finał Mistrzostw Mechaników w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych. Oto zwycięzcy!

08.04.2022., 00:00h


Najlepsi młodzi mechanicy

Kilkudziesięciu młodych mechaników, na co dzień uczących się w Technikach w całej Polsce, 8. kwietnia 2022 roku zapamięta na długo. Szczególnie miło ten dzień będą wspominać laureaci trzech pierwszych miejsc, ale zanim zdradzimy, kto okazał się najlepszy, w kilku zdaniach przypomnijmy, co było głównym celem zawodów i jak przebiegała rywalizacja. 

Rekordowa frekwencja

Co roku organizatorzy zapraszają do współzawodnictwa uczniów szkół średnich o profilu technicznym. W tym roku Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników odbyły się w sześciu kategoriach: Młody Mechanik, Elektromobilni, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych i po raz pierwszy Młody Mechanik Motocyklowy. Uczestnicy rywalizowali na trzech etapach: najpierw w eliminacjach, następnie w półfinale oraz final, który właśnie odbył się podczas targów Motor Show w Poznaniu. Partnerzy konkursu organizowali również akcje specjalne (np. zielona karta John Deere), które umożliwiały awans bezpośrednio do wielkiego finału.  Uczestnicy startowali w dwuosobowych zespołach. Organizatorzy podkreślają, że frekwencja w tegorocznej edycji była rekordowo wysoka. Nie da się ukryć, że liczną grupę podczas wielkiego finału były Panie. 

Teoria i praktyka

Uczestnicy, którzy dostali się do finału konkursu Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, mieli do rozwiązania test z wiedzy teoretycznej i zadania praktyczne przygotowane przez partnerów Mistrzostw. Pytania testowe były ściśle związane z tematyką zawodów. Na stanowisku marki John Deere na młodych mechaników czekał silnik, w którym musieli prawidłowo wyregulować luzy zaworowe, a także wykonać tzw. przegląd zerowy ciągnika 6120M. Za pomocą narzędzi Neo Tools i Graphite trzeba było zregenerować uszkodzony gwint wewnętrzny. Po znalezieniu przyczyny braku iskry zapłonowej w silniku Briggs&Stratton i wykazaniu się wiedzą na temat budowy akumulatorów marki Varta pozostało tylko rozpoznać płyny eksploatacyjne (oleje i płyn chłodniczy) i dobrać je do wskazanego zastosowania. Ostatnią konkurencję zorganizowała firma Platinum Orlen Oil. 

Najlepsi Młodzi Mechanicy Maszyn Rolniczych

Zwycięski zespół w składzie Karol Durasiewicz i Jakub Goliński reprezentował Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Radomiu. 
Drugie miejsce zajęli Bartosz Lis i Adrian Zwierz z Zespołu Szkół nr 2 z Garwolina.
Trzecie miejsce przypadło Mateuszowi Pietruszyńskiemu i Maksymilianowi Jurgielskiemu z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Laureaci i ich opiekunowie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez instytucje państwowe i partnerów konkursu m. in. firmy John Deere, Platinum Orlen Oil, Neo Tools, Briggs&Stratton, Varta a także redakcje profi i top agrar Polska, które sprawowały patronat medialny nad konkurencją Młody Mechanik Maszyn Rolniczych.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom finału oraz ich opiekunom!

opr. ap

fot. Adam Płachta, magazyn profi

27. maj 2024 22:12