StoryEditor

Mergento – najnowsza zgrabiarka Pöttinger

Do oferty zgrabiarek austriackiej firmy Pöttinger dołączyła pierwsza zgrabiarka taśmowa Mergento. Maszyna może pracować z maks. szerokością 9,2 m a materiał można zgrabiać do środka lub na zewnątrz.

25.06.2022., 00:00h

Zgrabiarki taśmowe bardzo delikatnie traktują zbierany materiał. Z tego powodu są szczególnie polecane do pracy z wrażliwymi na utratę cennych liści roślinami bobowatymi – głównie koniczyna i lucerną. Radzą sobie równie dobrze z świeżo skoszoną trawą, sianem i słomą. Zanim ścięte rośliny trafią na przenośnik poprzeczny są zbierane z podłoża przez podbieracz palcowy. Tak jak w pozostałych maszynach marki Pöttinger jest to podbieracz krzywkowy. Zmieniając kierunek ruchu przenośników i ich wzajemne położenie możemy odkładać wał materiału z boku maszyny lub zbierać paszę do środka. W pierwszym wariancie rośliny są zbierane na szerokości 7,2 m a w drugim 9,2 m.

Aktywne zawieszenie

Boczne sekcje zgrabiarki są zawieszone centralnie. W połączeniu z szeroką rolką kopiującą umieszczoną pod podbieraczem i trzema siłownikami układu zawieszenia maszyny oferuje bardzo dobre możliwości kopiowania nierówności terenu. Podczas zgrabiania do środka, sekcje mogą wychylać się w zakresie +475 mm do -195 mm, a kąt pochylenia waha się od +30 do  -13 stopni. Dodatkowo sekcja może pochylać się w kierunku jazdy o kąt do 11,5 stopnia.

 

Hydrauliczny napęd

Przenośniki i podbieracze są napędzane hydraulicznie. Maszyna jest wyposażona we własny układ hydrauliczny. Co ciekawe, jako zbiornik (a przy okazji chłodnicę) oleju wykorzystano wnętrze solidnego zaczepu. Na maszynie znajdziemy łącznie 3 pompy zębate, napędzane od WOM ciągnika. Do obsługi siłowników odpowiedzialnych za rozkładanie i składanie bocznych sekcji a także ich przesuw musimy podłączyć dwie pary złączy hydraulicznych. Pozostałymi funkcjami sterujemy za pomocą terminala umieszczonego w kabinie.

Zgrabiarka Mergento będzie dostępna w sprzedaży od 1 sierpnia 2022 r.

opr. ap

fot. Adam Płachta, magazyn profi

24. maj 2024 06:43