StoryEditor

Machine of the Year 2019!

Po raz pierwszy zwycięzców plebiscytu „Machine of the Year 2019” poznaliśmy podczas wieczornej ceremonii Aftershow drugiego dnia wystawy SIMA w Paryżu. Tytuł Maszyny Roku przyznano w 16 kategoriach. Oto relacja profi. 

06.03.2019., 00:00h

Wydarzenie zorganizowane przez Terre-net zgromadziło przedstawicieli światowych producentów oraz francuskich małych i średnich przedsiębiorstw. Jury składające się z 24 dziennikarzy z poczytnych pism europejskiej prasy rolniczej, przejrzało dossier około 60 kandydatów. Tytuł „Machine of the Year 2019” otrzymały maszyny, które według komisji spełniają dwa kryteria: innowacyjny charakter i rzeczywiste zyski dla rolnika.

Oto pełna lista zwycięzców „Machine of the Year 2019”, podczas targów SIMA, w poszczególnych kategoriach:

1. Ciągnik rolniczy XL+: Case IH Quadtrac CVX

Gama ciągników gąsienicowych Case IH Quadtrac CVX została zaprezentowana latem ubiegłego roku w Bratysławie. Case jako pierwszy zastosował przekładnię bezstopniową do dużych ciągników, których moc sięga 613 KM. Są to Quadtrack 470, 500 i 540. Silnik FTP Cursor 13 został wyposażony w dwie turbosprężarki, a technologia Hi-eSCR spełnia wymogi emisji spalin Stage IV. O Case IH Quadtrac pisaliśmy też w Profi 1/2019.

2. Ciągnik rolniczy L: Massey Ferguson 7719 S

Massey Ferguson wprowadza na rynek ciągniki uzupełniające serię 7700. Największym z nich jest model 7719 S, a mniejsze to 7718 S i 7716 S. Wszystkie mają nowe silniki Stage V All in One SCR.

3. Ciągnik rolniczy M: Case IH Versum CVXDrive / New Holland T5 AutoCommand

Podczas tegorocznej wystawy swoją światową premierę miał Case IH Versum CVXDrive. Nowa seria to 4 modele ciągników, oferujących wyposażenie klasy premium w kompaktowych rozmiarach. Czterocylindrowe silniki zapewniają moc od 100 do 140 KM.

4. Ciągnik rolniczy S: Valtra A HiTech 4

Nowa seria A HiTech 4 to dwa modele: A104 i A114 wyposażone w 16-biegową skrzynię semi-powershift o nazwie HiTech 4. Komfort pracy operatora zwiększa mechaniczne zawieszenie kabiny.

5. Ciągnik specjalistyczny: Same Frutteto ActiveSteer & Agrosky

Firma Same wprowadziła na rynek specjalistyczny ciągnik Frutteto CVT S z przekładnią bezstopniową, nową kabiną z płaską podłogą oraz nowym układem hydraulicznym. Główna pompa hydrauliczna load sensing osiąga maks. wydajność 100 l/min., a druga zarezerwowana dla wspomagania układu kierowniczego 42 l/min. Tylny, sterowany elektronicznie podnośnik ma udźwig 2600 kg.

6. Kombajn zbożowy: New Holland CR Revelation IntelliSense

Zadaniem systemu Intellisense pracującego w kombajnie CR Revelation jest zmniejszanie strat ziarna i zwiększanie jego jakości. Automatyzacja omłotu wspomaga operatora i optymalizuje wydajność maszyny.

7. Sieczkarnia polowa: Krone BiG X 1180

W kategorii sieczkarnia polowa nagrodę zdobyła BiG X 1180, która dzięki silnikowi Liebherr o mocy 1156 KM jest najpotężniejszą tego typu maszyną na rynku. Przypominamy raport z pracy BiG X 1180 zaprezentowany w naszym magazynie Profi 1-2019.

8. Kombajn do zbioru roślin okopowych: Ropa Keiler 2

Ropa wprowadziła nowy kombajn do zbioru ziemniaków Keiler 2, który przy mniejszym o ok. 20% zbiorniku, uzyskuje wg producenta wydajność wyższą o 30%. Pozwala na to mechanizm opróżniania zbiornika w trakcie pracy.

9. Kosiarka: Pöttinger Novacat A10 Cross Flow

Novacat A10 Cross Flow to kombinacja kosząca składająca się z kosiarek i podajników ślimakowych, które przemieszczają skoszony materiał na środek zestawu. Jest to koncepcja układania skoszonej przez 3 kosiarki trawy w jeden pokos bez stosowania spulchniacza. Zredukowano w ten sposób masę zestawu kosiarek o 15%.

10. Uprawa: Lemken Rubin 10

Główną innowacją w bronie talerzowej Lemken Rubin 10 jest symetryczne rozmieszczenie talerzy bo obu stronach narzędzia. Zapobiega to ściąganiu maszyny na boki, w konsekwencji ograniczając zużycia paliwa.

11. Siewnik: Sulky Progress P50

Siewnik Progress P50 pracuje w standardzie ISOBUS i może być sterowany za pomocą iPada. Wersja z podwójnym zbiornikiem (1200 + 800 litrów) daje możliwość siewu dwóch odmian roślin na tym samym polu w zależności od potencjału gleby. Siewnik Progress zostaną wprowadzone na rynek pod koniec 2019 roku.

12. Opryskiwacz: Kuhn Metris 2

Opryskiwacz Kuhn Metris 2 ma amortyzację w 4 kluczowych punktach: na dyszlu zaczepowym i na osi, na równoległoboku podnoszącym belkę oraz system stabilizacji belki Equilibra. Sterowana oś podąża śladami ciągnika, ale również dzięki współpracy z GPS Section Control automatycznie prostuje się podczas cofania bez udziału kierowcy.

13. Załadunek: JCB Series III & CommandPlus

Nowa Seria III ładowarek JCB zastąpiła starszą generację, a dzięki CommandPlus oferuje duże zmiany w kabinie. Zakrzywiony panoramiczny dach zapewnia lepszą widoczność na akcesoria, a poziom hałasu w kabinie obniżono z 78 do 69 dB.

14. Pojazd specjalny: John Deere Gator

John Deere zmodernizował pojazdy użytkowe Gator XUV 835M z silnikiem benzynowym i XUV 865M z silnikiem wysokoprężnym o nowy system klimatyzacji i ogrzewania. W połączeniu z kabina ciśnieniową mają zapewnić kierowcy optymalne warunki zarówno zimą i latem. Pojazdy Gator będą dostępne u dilerów John Deere już tej wiosny.

15. Sprzęt do hodowli: Joskin Modulo Advantage

Joskin stworzył nową, ekonomiczną gamę maszyn o nazwie Advantage. Pierwsza maszyna o nazwie Modulo Advantage składająca się z beczkowozu Modulo 2 oraz rampy Pendislide będzie dostarczona do klienta w połowie 2019 roku.

Więcej informacji na temat nowego produktu Joskin w artykule „Joskin wprowadza serię Advantage!”.

16. Nagroda publiczności: Maschio Gaspardo Chrono

System wysiewu precyzyjnego o nazwie Chrono to elektryczne dozowanie i ciśnieniowy transport nasion. Strumień przepływu powietrza jest regulowany w zależności od wielkości ziaren. Maksymalna precyzja wysiewu zachowana jest przy prędkości do 15 km/h. Pierwsze siewniki będą wprowadzone do sprzedaży w ostatnim kwartale 2019 roku.

opr. aj
fot. firmowe
04. marzec 2024 13:30