StoryEditor

Koniec gwarancji i co dalej?

John Deere ma różne rozwiązania

25.07.2020., 00:00h

Po kilku latach intensywnej pracy ciągnika lub maszyny trzeba będzie skorzystać z serwisu. Gwarancja już dawno minęła, więc chyba za późno, aby pytać, co teraz? Scenariusz może wyglądać inaczej...

Opieka po sprzedaży

Dlatego kupując maszynę, warto zapytać o program opieki posprzedażowej. Choćby dlatego, że do naprawy nowoczesnego ciągnika potrzebne są wyspecjalizowane narzędzia diagnostyczne i wiedza. Jeśli ich brak nieprawidłowa obsługa może doprowadzić do poważniejszej awarii maszyny.

Przedłużona gwarancja

Wybierając pakiety ochrony, tak naprawdę chronimy swoją inwestycję, wyjaśnia firma John Deere. Pakiet ochrony PowerGard Protection, obejmuje podstawowe elementy przenoszące moc, a dodatkowa opcja Plus, uwzględnia układy pomocnicze silnika, układ elektryczny, układ hydrauliczny i miejsce pracy traktorzysty, czyli praktycznie całą maszynę. Pakiet zapewnia klientowi bezpieczeństwo pracy i brak ponoszenia kosztów napraw w trakcie obowiązywania  ochrony.

Poszczególne pakiety przewidują czas opieki dla różnych maszyn, przykładowo dla ciągników to 8 lat/8000 godzin pracy. W przypadku kombajnów 5 lat/2000 godzin pracy, zaś dla sieczkarni samojezdnych 5 lat/2500 godzin pracy.

Program Expert Alerts

Monitorowanie stanu technicznego maszyny przez dealera John Deere, zdejmuje z rolnika obowiązek pilnowania wszelkich terminów. Narzędziem, które pozwala zdiagnozować przyszłą usterkę jest program Expert Alerts, który za pomocą rozwiązań telematycznych przesyła informacje do komputera dealera. To rozwiązanie pozwala zdalnie zdiagnozować ciągnik i wskazać, np. problemy z turbiną lub innym podzespołem. Choć parametry zaczynają odbiegać od normy nie ma jeszcze sytuacji awaryjnej. Traktorzysta może nawet nie zauważyć, że coś zaczyna się dziać. Dealer już widzi pierwsze objawy, więc wystarczy telefon do właściciela, aby ustalić termin naprawy w dogodnym momencie.

Wartość odsprzedaży

Wyższa cena zakupu nie zawsze oznacza wyższe koszty sprzętu. John Deere wyjaśnia, że niektóre marki ciągników lepiej zachowują swoją wartość i mają wyższą wartość odsprzedaży, co zmniejsza utratę wartości. Istotne znaczenie ma zrozumienie, jaka jest wartość ciągnika w przypadku odsprzedaży po 3 lub 4 latach, ponieważ może to w dużym stopniu wpływać na koszt jego posiadania.

John Deere sygnalizuje, że wg danych rynkowych średnie ceny odsprzedaży maszyn konkurencyjnych marek z Internetu wskazują na przeciętną utratę wartości o 12 zł/h, w przypadku maszyn John Deere to 10 zł/h.

opr. jj

19. kwiecień 2024 01:31