Koncepcja rozrzutnika Tornado3 jest prosta. Jest to rozrzutnik z wąską obniżoną skrzynią ze stali HLE na kołach o dużej średnicy. Te sprawia, że ma zwartą budowę, dobrą stabilność, obniżoną masę i zwrotność.
Skrzynia ładunkowa
Pomimo specyficznej budowy, skrzynia ładunkowa rozrzutnika Tornado3 ma konstrukcję zapewniającą dużą ładowność. Zależnie od modelu, przy wysokości skrzyni w zakresie od 1130 do 1570 mm, może ona pomieścić ładunek o objętości od 8,6 do 25,8 m3.
Zaletą rozrzutnika jest także jego wytrzymałość, która wynika z odpowiedniego ukształtowania blach. Jest to jeden z sekretów jakości marki Joskin. Ostatnio firma poinformowała, że to profilowanie zostało poprawione, aby umożliwić lepszy przesuw materiału w stronę wałków adaptera.
Wydajniejszy rozrzut
Rozrzutnik Tornado3 wyposażony jest w adapter z pionowymi wałkami rozrzucającymi. Od dwóch lat występuje także w wersji Horizon – z poziomymi wałkami, która obejmuje trzy modele. Również w tym wariancie wprowadzono usprawnienia. Wprowadzono takie same talerze rozrzucające, jakie występują we wcześniejszym modelu Ferti-Space2. Średnica nowych talerzy wynosi 1040 mm, co zapewnia lepszy rozrzut materiału, na większą odległość oraz lepsze jego rozdrabnianie.
Joskin przeprojektował również skrzynie ładunkowe do Tornado3 o wysokości 1370 mm (T5513/14V, T6013/16V i T6013/16BV). Poddano je standaryzacji, żeby można było sprawnie zamienić adapter rozrzucający z pionowego na poziomy lub odwrotnie.Ulepszone zawieszenie
W rozrzutniku Tornado3 zawieszenie dyszla na resorach piórowych zastąpiono zawieszeniem hydrauliczno–pneumatycznym z obiegiem zamkniętym. Zapewnia to lepsze tłumienie wstrząsów, dzięki czemu praca z rozrzutnikiem jest bardziej komfortowa. Zauważono także pozytywny wpływ na precyzje? nawożenia. W efekcie rozrzut obornika rozprowadzanego przez wałki adaptera jest bardziej równomierny, niezależnie od ukształtowania terenu.
Większa wytrzymałość
opr. aj