StoryEditor

John Deere Sesam 2: nowy ciągnik autonomiczny

Firma John Deere kontynuuje prace nad ciągnikami autonomicznymi. Światło dzienne ujrzał właśnie nowy prototyp bezzałogowego ciągnika napędzanego w pełni elektrycznie.

16.03.2022., 00:00h

Kolejny projekt

Firma John Deere prezentuje finansowany ze środków publicznych projekt GridCON 2, w ramach którego opracowano ten autonomiczny i w pełni elektryczny prototyp ciągnika. Według producenta, funkcjonalność autonomicznej maszyny rolniczej z akumulatorowo-elektronicznym układem napędowym została pomyślnie przetestowana w terenie. Nazwa ciągnika powstała z połączenia pierwszych liter wyrazów Sustainable Energy Supply for Agricultural Machinery 2, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „zrównoważone zaopatrzenie w energię dla maszyn rolniczych 2”.


Technologia przyszłości?

W projekcie GridCON 2 wykorzystano wcześniejsze doświadczenia z pojazdami autonomicznymi i napędem elektrycznym. Powstała koncepcja ciągnika akumulatorowo-elektrycznego, który ma zapewnić stałą, wysoką wydajność bez ograniczeń czasu pracy. W ciągniku zamontowano moduł baterii o dużej pojemności. Powinno to umożliwić ciągnikowi pracę przez cały dzień roboczy bez konieczności ładowania. Łączna moc, w pełni elektrycznego układu napędowego to 500 kW. Dodatkowo układ elektryczny może napędzać odpowiednio przystosowane maszyny rolnicze lub inne odbiorniki energii elektrycznej. W tym przypadku maksymalna moc jaka może zostać przekazana to 1500 kW.. W Sesamie 2 zastosowano takie rozwiązania, jak zdejmowana kabina i bezprzewodowa komunikacja z maszyną, dzięki czemu ciągnik może być sterowany automatycznie lub ręcznie - z kabiną lub bez niej.

Elektryfikacja w rolnictwie

Według firmy John Deere, elektryfikacja i automatyzacja już teraz odgrywają decydującą rolę w rozwoju rolnictwa. W obliczu zmian w przemyśle motoryzacyjnym i przepisów prawnych dotyczących pojazdów z silnikami spalinowymi, elektryfikacja maszyn staje się coraz ważniejsza dla producentów maszyn rolniczych. Ważnym aspektem tej strategii jest dążenie do wykorzystanie energii elektrycznej wytwarzanej lokalnie. Ostatecznie ma to uniezależnić rolników od rosnących cen paliw.
Opr. ap
Fot. Firmowe
25. maj 2024 20:27