StoryEditor

John Deere – prasy zmiennokomorowe

Cechy wydajnej prasy.

25.06.2021., 00:00h

Wszechstronność zastosowania

Na dużych areałach zbiór słomy, a także pasz w postaci zielonki przeznaczonej na sianokiszonkę i siana wymaga wydajnego sprzętu. John Deere wyjaśnia, co jest istotne przy wyborze prasy zwijającej. 

Dobrą pasę powinna cechować wydajność, czyli możliwość tworzenia beli o średnicy 160/185 cm, duże zagęszczenie materiału, krótsze przestoje, szybszy rozładunek i wszechstronność wykorzystania maszyny. 

Zagęszczone bele

Istotną cechą dobrej prasy jest możliwość tworzenia bel o dużym zagęszczeniu zbieranego materiału. Dzięki temu z danej powierzchni uzyskujemy mniejszą liczbę bel, ale bardziej zagęszczonych, co pozwala na szybszy transport bel do gospodarstwa przez mniejszą liczbę przejazdów. Jest to tym istotniejsze im większe gospodarstwo. 

Jak wyjaśnia Szymon Kaczmarek z John Deere Polska: „ Przy średnicy beli 160/185 cm maszyna z dwoma pasami uzyskuje najlepszą w branży gęstość do 126 kg/m3 w słomie oraz aż 547 kg/m3 w przypadku trawy. Mniejsza liczba bel to również oszczędność wynikająca z owijania zebranej paszy”.

Czas wyładunku beli

Przy większym areale istotne znaczenie ma czas rozładunku poniżej 5 s. Można to osiągnąć dzięki specjalnej konstrukcji komory prasowania z kurtyną zamiast klasycznej klapy wyładowczej i bocznym osłonom komory prasowania odchylającym się o 5 cm w celu jeszcze szybszego wyrzutu beli. John Deere wyjaśnia, że to sprawdzone i przetestowane rozwiązanie obecne w prasach tej marki od 10 lat.

Według testów wewnętrznych przeprowadzonych przez John Deere skrócenie czasu wyładunku o jedną sekundę to średnio 8 bel dziennie więcej, a można go zmniejszyć o więcej niż sekundę. Wydajność 80 bel w ciągu godziny w przypadku prasyV461R stało się w zasadzie standardem, a dla prasy tej konstrukcji pobiliśmy nawet rekord świata wynoszący 127 bel na godzinę – dodaje Szymon Kaczmarek.

Przenośniki ślimakowe i rotor

Na wydajność wpływ ma również unikalna konstrukcja z przenośnikami ślimakowymi zamontowanymi współosiowo z rotorem na tym samym wale, niewielka odległość między podbieraczem a rotorem (13 cm) oraz podwójnie hartowane noże wykonujące pracę w sposób bardziej zdecydowany.

Wszechstronność i wydajność

Przy zakupie nowej maszyny należy zwrócić uwagę na jej uniwersalność i tempo pracy w każdych warunkach, od bardzo suchej trawy aż po zdecydowanie wilgotną zielonkę. Komora prasowania z trzema walcami oraz dwoma pasami napędzanymi z wykorzystaniem dwóch rolek zapewnia stały obrót beli nawet w przypadku prasowania bardzo wilgotnych materiałów. Zasadnicze znaczenie na wydajność ma zastosowanie trzech rolek w komorze prasowania (rolka startowa i dwie dedykowane rolki do obrotu beli) i układu podawania o dużej przepustowości prasy zmiennokomorowej John Deere w przypadku prasowania każdego materiału.

Automatyzacja i komfort pracy

Seria R ma niemal pełną automatyzacją dzięki połączeniu z ciągnikiem ze skrzynią AutoPowr (praca w trybie: zatrzymanie ciągnika, rozpoczęcie procesu owijania siatką, otwarcie klapy, zamknięcie klapy: wszystko sterowane automatycznie). Atutem tych maszyn jest to, że mogą w sprawny sposób usuwać zatory dzięki szerokiej, hydraulicznie opuszczanej podłodze – opcja ta może być włączana z kabiny ciągnika. Warto pamiętać, że praca maszyną o tej wydajności może oznaczać produkcję nawet 800 bel dziennie. 

- O wszechstronności maszyny świadczy tez możliwość połączenia z ciągnikiem starszego typu. W przypadku pras stałokomorowych John Deere mamy taką możliwość, gdyż automatyzacja otwierania i zamykania komory prasowania może funkcjonować nawet w przypadku agregowania prasy z ciągnikiem starszej generacji z mechanicznym sterowaniem gniazdami hydrauliki – argumentuje specjalista John Deere.

Technologia i...

Wybór prasy powinien być poparty nie tylko jej wydajnością czy wszechstronnością, ale powinniśmy przyjrzeć się również zastosowanym technologiom oraz trwałości elementów. 

- Prasy John Deere podobnie jak inne maszyny cechują się znacznym zaawansowaniem technologicznym. Wszystkie modele serii R mogą być zintegrowane z systemem ISOBUS, a w przypadku maszyn niekompatybilnych możliwe jest zastosowanie zewnętrznego monitora. Bez opuszczania kabiny, z poziomu wyświetlacza mamy możliwość pełnej regulacji z poziomu wyświetlacza parametrów, jak: ustawienia prasy, smarowania, ustawienia zespołu owijania (w przypadku prasoowijarek). Ponadto operator ma możliwość wglądu w parametry maszyny i jej pracy, nawet tryby pracy grupy noży można regulować z kabiny – wyjaśnia Szymon Kaczmarek.

... trwałość sprzętu

Układ podawania musi sprostać nie tylko oczekiwaniom związanym z wysoką wydajnością, ale też możliwie najwyższą wytrzymałością. Prasy John Deere serii R wyposażone są w krzywkowy podbieracz tzw. premium charakteryzujący się przebiegiem listew palcowych po specjalnie bieżni prowadzącej, której wymiary uległy znacznemu powiększeniu w momencie wprowadzenia aktualnej generacji tych pras.

Wytrzymałość podbieracza premium jest wynikiem również dodatkowego łożyskowania listew palcowych po środku oraz zastosowania palców podbieracza o imponującej średnicy 6 mm.

opr. jj

28. grudzień 2024 22:29