StoryEditor

Jakie kombajny zobaczycie na naszym pokazie?

Małe żniwa już się rozpoczęły – wielkimi krokami zbliżają się więc pokazy żniwne organizowane przez redakcje top agrar Polska i profi. Jesteście ciekawi jakie kombajny zobaczycie na polu w Tulcach?

04.07.2022., 00:00h

Pierwsza maszyna jaka pojawi się na polu pokazowym to obiekt westchnień niemal wszystkich miłośników kombajnów koncernu AGCO – kombajn IDEAL 8 w barwach marki Fendt. Silnik o mocy ponad 500 KM, dwa rotory o śr. 600 mm i długości 4,84 m a wreszcie zbiornik ziarna mieszczący ponad 12 tys. litrów to tylko niektóre z jego kluczowych elementów. Uważni czytelnicy na pewno znają na pamięć zapiski z testu modelu 9T, jaki opublikowaliśmy w wydaniu 3-2022. Teraz będą mieli okazję ocenić jego możliwości na żywo!


Taśma czy ślimak?

W poprzednim wydaniu (4-2022) zamieściliśmy porównanie dwóch hederów taśmowych: Agco PowerFlow i Geringhoff TruFlex. Ostatecznie nie udało nam się odpowiedzieć na pytanie, który z nich jest lepszym wyborem. A może lepiej postawić na popularniejszy zespół żniwny z przenośnikiem ślimakowym? Na te pytania sami będziecie mogli poszukać odpowiedzi – zaraz po kombajnie IDEAL na poletku pokazowym zawita kombajn Claas z zespołem żniwnym Geringhoff TruFlex!


Zespół młócący bębnowy…

Czy wiecie, że firma John Deere produkuje swoje kombajny już od 75 lat? Podczas pokazów będziecie mogli ocenić możliwości maszyny serii T, wyposażonej w klasyczny, poprzeczny zespół omłotowy. Nie zabraknie w nim charakterystycznego wyposażenia kombajnów z logo skaczącego jelenia – systemów rolnictwa precyzyjnego.


Kontra hybrydowy

Ostatnim okrętem żniwnym jaki będzie pracował w łanie jęczmienia będzie kombajn New Holland CH 7.70 z hybrydowym, poprzeczno-wzdłużnym zespołem omłotowym. Innymi słowy, na jednym polu będą pracować kombajny z trzema technologiami omłotu ziarna i trzema typami zespołów żniwnych.


A to nie koniec

Część słomy zostanie pocięta, a część odłożona na pokos – choć długo na nim nie zostanie. Zaraz po kombajnie New Holland na polu pokazowym zawita prasa zwijająca New Holland ProBelt. Jak myślicie, czy słoma jęczmienna będzie dla niej wyzwaniem czy wręcz przeciwnie?

Gdzie nas szukać?

Spotykamy się w Nagradowicach na polu Poznańskiej Hodowli Roślin, tuż przy zjeździe z autostrady A2 na drogę ekspresową S5. Na węźle Poznań Wschód należy skręcić w drogę wojewódzką 434 w kierunku Kleszczewa. Na miejscu będzie duży parking, a po części pokazowej zapraszamy na kawę i poczęstunek. Wstęp będzie możliwy od godz. 9:00. Przed praktyczną częścią pokazową, w oczekiwaniu nim wyschnie rosa, zapraszamy na kilka ciekawych wykładów i zwiedzenie stacjonarnej części pokazu.

Przypominamy, że wstęp będą mieli tylko zarejestrowani widzowie. Dlatego nie czekaj i już dziś zapisz się na stronie zniwa.profitechnika.pl

 

opr. ap

fot. Adam Płachta, dr Artur Jakubek – Magazyn „profi”; firmowe

23. czerwiec 2024 05:50