StoryEditor

Horsch: wał Cultro TC

Sprzęt przeznaczony jest do intensywnego rozdrabniania resztek pożniwnych.

13.12.2020., 00:00h

Podwójny wał nożowy Cultro TC firmy Horsch przeznaczony jest do pracy na ściernisku po zbiorze rzepaku, kukurydzy na kiszonkę (zwalczanie omacnicy prosowianki), a także na międzyplonach. Jego szerokość robocza wynosi 3 i 12 m. Cultro TC może być wykorzystywany w połączeniu z innymi maszynami.

Intensywna praca noży

Według zapewnień producenta, zwarta budowa korpusu wału sprawia, że elementy robocze uzyskują dużą prędkość podczas pracy, więc intensywnie rozdrabniają materiał organiczny.

Na każdej sekcji pierwszego wału jest po sześć noży ułożonych po skosie. Również na drugim wale są „skośne” noże, ale zamocowane w odwrotnym kierunku. Dzięki temu uzyskuje się tzw. cięcie krzyżowe, co zapewnia intensywne rozdrabnianie.

Przed lub za ciągnikiem

Jak wspomniano, są dwie wersje maszyny Cultro 3 TC. Jedna o szerokości roboczej wynoszącej 3 m do mocowania na TUZ. W takim wariancie do wyboru jest wersja montowaną z przodu traktora bez dodatkowego wału w kombinacji, np. z Jokerem CT.

Druga opcja dotyczy montowania wału nożowego z tyłu traktora razem z innym wałem, przy czym drugi wał można wybrać z programu wałów do Jokera CT. Wersja zaczepiana Cultro 12 TC to zestaw o szerokości roboczej 12 m. Nowy wariant ramy przenosi cały ciężar Cultro na wał nożowy.

Kopiowanie terenu

Poszczególne segmenty wału zostały podzielone na 3-metrowe sekcje zawieszone indywidualnie, co pozwala kopiować teren nawet przy tak dużej szerokości roboczej. Każdy segment jest zabezpieczony przed przeciążeniem, więc może się unieść po natrafieniu na przeszkodę. Jeśli jest taka potrzeba, przed nożami Cultro może pracować szyna niwelującą teren. Jej zadaniem jest przygotowanie roli przed siewem. 

Duża prędkość robocza

Dla ostatecznego efektu rozdrabniania resztek pożniwnych istotne znaczenie ma duża prędkość robocza zestawu nawet do 20 km/h. Horsch wyjaśnia, że Cultro 12 TC dobrze sobie radzi z ciągnikiem o mocy 200 KM, oszczędzając przy tym paliwo. 

opr. jj

19. kwiecień 2024 20:53