StoryEditor

Horsch - nowe siewniki i rozbudowa zakładu

Horsch wprowadza na rynek kolejny model siewnika Avatar. Szerokość robocza 18 m i zbiornik o pojemności prawie 13000 litrów robią wrażenie. Rozpoczęła się także rozbudowa zakładu w Ronneburgu.

09.08.2021., 00:00h

Nowe modele znanych maszyn

Siewniki Avatar są przeznaczone do siewu bezpośredniego. Nie uprawione pole, rosnący poplon czy twarda warstwa gleby tuż przy powierzchni nie stanowi dla nich większego problemu. Do gamy maszyn dołączą wkrótce nowe modele Avatar M. Na pierwszy rzut oka, nowe maszyny przypominają raczej siewniki Maestro SV/SX lub Serto niż pozostałe siewniki serii Avatar. Centralny zbiornik nawozów i materiału siewnego jest podzielony na trzy komory o pojemności 2000, 5300 i 5300 litrów. Pod każdą sekcją zbiornika pracuje oddzielny aparat wysiewający. Tym samym, w jednym przejeździe można oprócz rośliny uprawnej wysiewać dwa rodzaje nawozu, przy czym każdy ze składników będzie dozowany z inną dawką. Możliwości konfiguracji jest więcej, zbiorniki nie są przypisane na stałe do konkretnego rodzaju materiału.
 

Bogate wyposażenie

Dodatkowo pod zbiornikami znajdują się czujniki wagowe. Dzięki nim operator ma bieżącą informację o ilości materiału siewnego i nawozów w zbiorniku. Duże koła mają zapewnić sprawne poruszanie się siewnika nawet na mocno wilgotnej roli. Ponadto szerokie opony mają za zadanie ograniczyć ugniatanie gleby. Za umieszczanie nasion i nawozu w glebie odpowiadają jednotarczowe redlice, charakteryzujące się dużą siła nacisku. Przed redlicami mogą pracować opcjonalne gwiazdy czyszczące. Standardowo siewnik może pracować polową szerokości roboczej. Na liście wyposażenia dodatkowego znajduje się również system oświetlenia roboczego, wykonany w technologii LED. Początkowo siewniki będą oferowane wyłącznie w szerokości 18 m.
 

Kamień węgielny w Ronneburgu

Rozbudowa zakładu produkcyjnego w Ronneburgu rozpoczęła się od tradycyjnego wmurowania kamienia węgielnego. W ciągu najbliższych miesięcy, za kwotę około 17 mln Euro powstaną nowa hala montażowa o pow. 11000 m2 i nowy biurowiec. Nowa hala ma zapewnić wzrost mocy produkcyjnych na liniach montażu siewników i sprzętu uprawowego. Wraz z rozbudową zakładu, Horsch planuje zatrudniać nowych pracowników. Wspólna przestrzeń dla pracowników została zaprojektowana w taki sposób, aby zachęcać ich do spotkań i wspólnego spędzania czasu. Miejsca pracy w hali mają być jasne i bezpieczne dla pracowników.
Zakończenie budowy hali i biurowca planowane jest na wiosnę 2022 roku.

opr. ap
19. lipiec 2024 04:25