StoryEditor

Fliegl SteerX – pokazuje nową jakość zwrotności

Nowy elektroniczny wymuszony układ kierowniczy SteerX zwiększa możliwości kierowania osią. Co istotne - nie wymaga już połączenia mechanicznego. 

05.08.2022., 00:00h

Od lat naturalnym trendem w transporcie rolniczym są coraz większe pojazdy, aby zwiększyć wydajność pracy. Kierunek słuszny, ale rzeczywistość, czyli drogi, zabudowania, dojazd na pola w zasadzie nie zmieniały się. W takich warunkach pojawia się wyzwanie, w jaki sposób pojazdy rolnicze o większych rozstawach osi i większa odległość między punktem sprzęgania a punktem obrotu mogą utrzymać zwrotność. Jest to możliwe przez zmniejszenie krzywych oporu wynikających z odległości za pomocą jednej lub dwóch osi kierowanych. 

Dwa warianty

Są dwie możliwości: system samosterujący lub system wymuszonego kierowania z aktywnie sterowanymi osiami kierowanymi. Osie kierowane zwiększają komfort jazdy i jednocześnie zmniejszają zużycie osi i opon. Konwencjonalne, hydrauliczne systemy samokierujące cechuje dobra zwrotność podczas jazdy do przodu i można je łatwo dołączyć do każdego ciągnika. Wystarczy jedno działające przyłącze do blokady osi kierującej. Ze względów bezpieczeństwa oś musi być jednak zablokowana przy większych prędkościach i na bocznych zboczach. Oś samokierująca jest blokowana również podczas cofania, co oznacza, że promień skrętu pogarsza się mniej lub bardziej, w zależności od liczby osi i rozstawu osi. 

Aktywne sterowanie

W przypadku mechaniczno-hydraulicznego wymuszonego kierowania, obok sprzęgła K80 mocowany jest łącznik z mocowaniem K50. Wtedy należy dostosować układ wymuszonego kierowania do pojazdu ciągnącego. Jakie zalety ma taki system? Otóż oś kierowana jest aktywnie sterowana, reaguje podczas jazdy do przodu i tyłu i nie musi być blokowana ręcznie przez jednostkę sterującą. Kąt skrętu pojazdu ciągnącego jest ograniczony przez drążek łączący lub pompę hamulcową. SteerX jest dostępny z szerokim oprogramowaniem operacyjnym z funkcjami diagnostycznymi i serwisowymi.

opr. jj

23. czerwiec 2024 08:03