StoryEditor

Festiwal w Wilkowicach: stare ciągniki wciąż na topie!

Stare, ale jare! To najkrótsze i trafne podsumowanie Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych, który po raz 20 odbył się w Wilkowicach!

 

 

22.08.2022., 00:00h

To była już 20. edycja Festiwalu w Wilkowicach (gmina Lipno) organizowanego przez Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i Maszyna”. Z roku na rok przyciąga coraz więcej fanów techniki z minionych epok. Pierwszą edycję wystawy, której pomysłodawcą był Jerzy Samelczak, zorganizowano, jako jedno z wydarzeń towarzyszących corocznym dożynkom. Eksponatów było wówczas niewiele, zaledwie kilkanaście, wliczając w to ciągniki, maszyny, urządzenia i stare silniki. Dziś Festiwal Starych Ciągników w Wilkowicach urósł do rangi międzynarodowej. Jest to jedna z największych tego typu imprez w Europie! Do Wilkowic zjeżdżają się kolekcjonerzy z różnych krajów:  z Niemiec, Czech, Węgier czy Holandii.

Blisko 300 starych ciągników w Wilkowicach!

Zwiedzający wystawę mogą podziwiać łącznie ok. 350 maszyn, w tym blisko 300 ciągników! Większość z nich jest odnowiona, a co najważniejsze na chodzie! Przez dwa dni festiwalu można posłuchać, jak pracują silniki 4-, 3-, 2- a nawet 1-cylindrowe. Wrażenia nie spotykane nigdzie indziej! Zawrotów głowy można dostać nie tylko o kłębiących się gęstych tłumanów spalin i kurzu, ale przede wszystkich od świetnie odnowionych i błyszczących się maszyn, które pochodzą nawet z lat 40-tych XX wieku i nadal działają! Niesamowite!

Wyścigi starych ciągników

Co więcej, stare ciągniki w zawodach tractor pulling i wyściach udowodniły, że nadal są jare i mają parę. Oprócz tego odbył się pokaz orki bombajami, przeciągnie ciągnika liną i pokazy zbioru kombajnami.

Spośród tylu, nierzadko unikalnych eksponatów, komisja Festiwalu, w skład której wchodził również przedstawiciel redakcji profi, miała trudne zadanie wyłonienia trzech ciągników i jednej maszyny. Zwycięzcy otrzymali tytuł Grand Prix Festiwalu w Wilkowicach, a oprócz tego przyznano dwa wyróżnienia w kategorii ciągnik. Wybór nie był łatwy. Komisja pod uwagę brała m.in. stan maszyny, zachowanie oryginalnych części, unikalność modelu, a także odmalowanie w kolorach fabrycznych. Na podstawie tych kryteriów komisja wybrała zwycięzców. Oto oni:

Zwycięzca kkonkursu „Traktor i Maszyna Wilkowice 2022" w kategorii „Ciągnik”: 

  • Jacek Hornik za półgąsienicowego Ursusa C-45
Ursus C-45 na półgąsienicach

Wyróżnienia:

  • Leszek Pierściński za ciągnik Dzik 21-4K w wersji 4-kołowej.
Czterokołowy Dzik

  • Wiesław Kuczma za Porsche 108 JuniorZwycięzca konkursu „Traktor i Maszyna" w kategorii „Maszyna”

  • Zbigniew Franek za kolekcję maszyn: Vistula z prasą, kopaczka Gruse, kopaczka Lanz LK30, kultywator konny, kosiarka listwowa K-1001A


Z kolei w konkursie „Kolekcjoner Roku", nad którym patronat objął Minister Rolnictwa przyznano nagrody: Andrzejowi Budziszowi, Jarosławowi Chojnackiemu i Leszkowi Nowakowi.Kolejna edycja Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych już za rok, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznej edycji jubileuszowej.

opr. aj

fot. Jakubek

11. lipiec 2024 22:59