StoryEditor

Evers: wydajne nawożenie gnojowicą

Evers Agro, holenderski producent sprzętu do dystrybucji gnojowicy, rozszerza gamę aplikatorów Toric o dwa potężne modele… 

28.07.2022., 00:00hPotężne aplikatory Evers do gnojowicy

W obliczu drożejących nawozów sztucznych, coraz większe znaczenie nabiera doglebowa aplikacja gnojowicy. Wymaga jednak mocnego ciągnika, dużej beczki i wydajnego aplikatora.

W tej ostatniej kwestii specjalistą jest holenderska firma Evers Agro, która rozszerza ofertę o największe aplikatory: 9-metrowy  model zawieszany i ciągniony o szerokości 12 m. Dwa rzędy talerzy podcinają ściernisko i wprowadzają gnojowicę w glebę.


Aplikatory na różne rodzaje gleb

Producent zapewnia, że oba aplikatory są przeznaczone na różne rodzaje gleb. Wersja 9-metrowa ma 72 talerze, a większa 12-metrowa wyposażona jest w 96 talerzy. W obu wersjach talerze mają średnicę 41,5 cm z drobniejszym uzębieniem niż w standardowej wersji Toric.


Płytka uprawa aplikatorem doglebowym

Jak zapewnia Evers Agro, aplikatory umożliwiają uprawę na głębokość do 10 cm, a większy rozstaw talerzy (25 zamiast 28 cm) sprawia, że gleba jest intensywnie mieszana. Gnojowica wtłaczana jest przez drugi rząd indywidualnie zawieszonych talerzy. Takie rozwiązanie zapewnia dobre kopiowanie nierówności podłoża.


Ciężki i cięższy

Dziewięciometrowy model XL72-900 ma 36 końcówek aplikujących płynny nawóz i masę ok. 5,3 t. Z kolei 12-metrowy model złożony z 5 składanych sekcji i łącznie z 48 dozownikami gnojowicy waży prawie 11 t (łącznie z kołami podporowymi).

Głębokość roboczą utrzymują przednie koła podporowe i tylny wał o średnicy 62 cm, a hydraulicznie zawieszone koła transportowe pomagają przy zawracaniu na uwrociach. Oba aplikatory składają się do szerokości transportowej nieco poniżej 3 m.

Dystrybutorem aplikatorów marki Evers Agro w Polsce jest firma Agrihandler.

opr. aj

fot. firmowe

13. czerwiec 2024 21:15