StoryEditor

Elektryczna desykacja ziemniaków

Firma CropZone, zaproszona przez koncern John Deere do udziału w programie 2022 Startup Collaborator zaprezentowała urządzenie do desykacji ziemniaków za pomocą prądu elektrycznego.

10.02.2022., 00:00h

Poprawa przewodności

Narzędzie zostało nazwane Nucrop i jest wspólnym projektem z australijską firmą Nufarm. Zbiornik przedniego opryskiwacza jest napełniony cieczą poprawiającą przewodność elektryczną. W jej składzie nie znajdziemy azotu ani fosforu. Zwiększona przewodność ma poprawiać efekty pracy maszyny.

Wysokie napięcie

Energia elektryczna wytwarzana przez tylny generator napędzany WOM jest przekazywana do paneli o szerokości 75cm i długości 1,0m. Napięcie prądu elektrycznego dochodzi do 5000 V. Przepływ prądu powoduje niszczenie ścian komórkowych roślin, w konsekwencji zaburzenia transportu wody w roślinie i jej usychanie. Maszyna może pracować z prędkością do 6 km/h. Obecnie szerokość robocza to 12 m, ale trwają również pracę nad maszyną o szerokości 24 m.
Oprócz ziemniaków, Nucrop może być również wykorzystywany np. do osuszania ciecierzycy i owsa oraz do wypalania roślin okrywowych. Firma pracuje również nad rozwiązaniami dla upraw rzędowych.
Opr. ap
19. lipiec 2024 05:19