StoryEditor

Claas Cemos: dwa medale DLG

Pierwszy to funkcjonalność Terranimo do systemu Cemos w ciągnikach, a drugi Auto Header do automatycznego ustawiania przyrządów żniwnych Claas Vario.

18.12.2021., 00:00h

Ochrona gleby w terminalu ciągnika

System wspomagania operatora Cemos dla ciągników, który w przyszłości na bazie wieloletniej specjalistycznej wiedzy i doświadczenia będzie mógł obliczać ryzyko szkodliwego zagęszczenia gleby bez dodatkowego angażowania kierowcy. Wszystko z wykorzystaniem aplikacji Terranimo. Wskazanie na terminalu Cebis informuje operatora, czy przy aktualnych warunkach glebowych istnieje ryzyko szkodliwego zagęszczenia gleby podczas pracy zestawem: ciągnik + narzędzie. 

Jeśli na podstawie wizualnie przedstawionego dla trzech warstw gleby ryzyka zagęszczenia kierowca zmieni ustawienia ciągnika z narzędzieem, (np. ciśnienie w oponach) to informacje te zostaną uwzględnione w aktualnej ocenie ryzyka funkcji Terranimo. Wtedy kierujący ciągnikiem otrzymuje informację zwrotną o efektach optymalizacji.

Dane dotyczące maszyn i stanu gleby są pobierane z systemu wspomagania Cemos i łączone z Terranimo - modelem symulującym zagęszczenia gleby opracowanym przez Wyższą Szkołę Zawodową w Bernie  we współpracy z Instytutem Badawczym Agroscope Reckenholz, Aarhus University z Danii i szwedzkim University of Agricultural Sciences. 

Automat ustawia heder Vario 

W tym przypadku doceniono rozszerzenie środowiska Cemos o system Cemos Auto Header dla kombajnów Lexion i Trion. Podczas omłotu z wykorzystaniem przyrządów żniwnych Vario długość stołu oraz pionowa i pozioma pozycja nagarniacza dotychczas musiały być ręcznie regulowane przez operatora, aby uzyskać optymalny i równomierny przepływ materiału żniwnego. 

W celu odciążenia kombajnisty, firma Claas opracowała Cemos Auto Header, który automatycznie dostosowuje ustawienia przyrządu żniwnego do warunków omłotu. Sterowanie położeniem nagarniacza (góra-dół) odbywa się na podstawie danych pomiarowych z czujnika laserowego. Do sterowania długością stołu i poziomą pozycją nagarniacza wykorzystywane są dane rejestrowane przez czujnik wysokości warstwy masy żniwnej w kanale wciągającym. Dzięki temu materiał żniwny podawany jest równomiernej, co zmniejsza obciążenie podzespołów: od przyrząd żniwny, przez przenośnik pochyły i układ separacji końcowej, jednocześnie poprawiając wynik omłotu i umożliwiając ciągłą pracę z maksymalną wydajnością.

Te dwa srebrne medale dla Claasa przyznała komisja targów Agritechnica, ds. nowych produktów, Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego (DLG).

opr. jj

22. listopad 2024 17:54