StoryEditor

Claas: 100 Jaguarów z Terra Trac w 3 lata!

Nieco ponad 3 lata zajęło firmie Claas wyprodukowanie 100 sieczkarni Jaguar z układem gąsienicowym Terra Trac.

16.02.2022., 00:00h


Terra Trac w sieczkarniach Jaguar

Zaprezentowane na targach Agritechnica 2017 jako rozwiązanie prototypowe, a wprowadzone do sprzedaży pod koniec 2018 roku, gąsienicowe układy jezdne Terra Trac są dostępne w modelach Jaguar 960 o mocy 653 KM i Jaguar 990 o mocy 925 KM. Claas jest pierwszym producentem, który stworzył układ gąsienic gumowych specjalnie do sieczkarni polowych. Setny Jaguar na gąsienicach, który 4. lutego opuścił linię montażową w Harsewinkel, w ciągu kilku tygodni trafi do Ameryki Północnej. Warto dodać, że ponad 90% maszyn flagowego modelu Claas Jaguar sprzedawanych na północnoamerykański rynek jest wyposażonych w układ Terra Trac.

Sieczkarnia na gąsienicach

- Sam Helmut Claas stał za inicjatywą opracowania gąsienicowego układu Terra Trac przeznaczonego do sieczkarni samobieżnych - wspomina Dominik Grothe z firmy Claas.

- Celem było zaoferowanie naszym klientom maszyny, która nie tylko zapewnia wysoką przyczepność i mniejsze ugniatanie gleby podczas zbioru kukurydzy w trudnych warunkach polowych, ale może być również wykorzystywana do zbioru traw z użytków zielonych tak skutecznie, jak tradycyjna maszyna kołowa. Warto zauważyć, że układ gąsienicowy ma także inne zalety, tj. płynna jazda do polu i odporność na znoszenie na zboczach, które przez wielu użytkowników są uważane za ważne zalety tego rozwiązania – dodaje Dominik Grothe.

Ochrona gleby

Podczas wykonywania nawrotów dwie centralne rolki prowadzące gumową gąsienice są hydraulicznie wysuwane w dół, co znacznie zmniejsza długość obszaru styku gąsienicy z podłożem. Takie rozwiązanie chroni glebę na uwrociach przez nadmierną erozją.  Z kolei duża powierzchnia styku podczas jazdy na wprost, zmniejsza ugniatanie gleby i do minimum ogranicza powstawanie kolein. Sieczkarnia Claas Jaguar wyposażona w szerokie na 635 mm gumowe gąsienice, ma całkowitą szerokość zewnętrzną mniejszą niż 2,99 m.

opr. aj

fot. firmowe

24. maj 2024 06:10