StoryEditor

Boom na roboty autonomiczne

Takiego rozkwitu robotów jeszcze nie widzieliście. Przedstawiamy najnowsze osiągnięcia czołowych producentów i to co nasz czeka w przyszłości.

02.08.2022., 00:00h

John Deere

John Deere prezentuje nowy prototyp sfinansowany ze środków publicznych w ramach projektu GridCON 2. Robot funkcjonuje w pełni elektrycznie. Jak podaje producent, funkcjonalność ciągnika z akumulatorowo-elektrycznym układem napędowym została pomyślnie przetestowana w terenie. Oznaczenie typu to Sesam 2, czyli (Sustainable Energy Supply for Agricultural Machinery 2), co oznacza zrównoważoną dostawę energii dla maszyn rolniczych 2. Łączna pojemność modułu baterii to 1000 kWh. W zależności od zastosowania, ciągnik może pracować przez cały dzień bez konieczności ładowania. Do elektrycznego układu napędowego dociera 500 kW.

deere.com

Robot ma do dyspozycji moc 1000 kW. (fot. John Deere)


Naio Technologies

Nowy Orio francuskiej firmy Naio Technologies to napędzany elektrycznie, autonomicznie pracujący nośnik narzędzi. Może podnosić osprzęt o masie do 600 kg i szerokości między osiami do 3m. Baterie o pojemności 20 lub 30 kWh zapewniają do dziesięciu godzin pracy. Silniki napędzające cztery koła mają moc 3 kW każdy. Naio oferuje Orio z trzema różnymi rozstawami kół od 1,80 do 2,25 m.

naio-technologie.com

Orio porusza się autonomicznie na czterech równej wielkości, elektrycznie napędzanych kołach. (fot. Naio Technologies)


Połączone moce

Firmy Krone i Lemken przedstawiły koncepcyjne studium autonomicznego ciągnika. Wspólne dzieło przeznaczone jest do pracy z narzędziami zawieszanymi. Maszyna określana mianem samodzielnej jednostki roboczej (VTE), napędzana jest czterocylindrowym silnikiem MTU o mocy 230 KM. Ma spalinowo-elektryczny układ napędowy. Po jednym silniku elektrycznym napędza oś tylną, przednią i WOM. W przyszłości koncepcja ta powinna pozwolić również na zastosowanie innych rodzajów napędu niż silnik diesla.

Podczas kolejnych etapów Lemken i Krone chcą się skoncentrować nad efektami pracy tego robota. (fot. Tovornik )

Dahlia Robotics

Dahlia 3.3 to, ważąca zaledwie 150 kg jednostka, która usuwa chwasty w rzędach buraków cukrowych lub sałaty. Jako narzędzia do likwidacji chwastów można zamontować m.in. obrotowe noże. Do wykrywania chwastów służy specjalistyczny system przetwarzania informacji. Robot jest obsługiwany i monitorowany za pomocą aplikacji na smartfony. Energia dla elektroniki i napędów elektrycznych dostarczana jest przez moduł solarny i magazyn akumulatorów, których pojemność wystarcza na osiem godzin pracy.

dahliarobotics.com

W tym roku Dahlia Robotics planuje wdrożyć prototyp na kilku farmach w Bawarii. (fot. Dahlia Robotics)

Elatec

E-Tract autorstwa francuskiego start-upu Elatec to napędzany elektrycznie nośnik narzędzi do pracy w uprawie warzyw. Zarówno z tyłu, jak i w przestrzeni międzyosiowej, a także z przodu, seryjnie montowane są narzędzia kat. II. Sprzęt obsługiwany jest za pomocą aplikacji na Androida. Uniwersytet w Bordeaux testuje obecnie pracę z motyczkami rzędowymi.

elatec.fr

Dwa silniki elektryczne napędzają tylne koła nośnika Elatec przez solidne przekładnie planetarne. (fot. Elatec)

Badania polowe

Robot SentiV Scouting francuskiego start-upu Meropy wspomaga w czasochłonnych doświadczeniach polowych. Waży zaledwie 15 kg i porusza się po plantacji na pajęczych nogach dzięki dwóm kołom szczudłowym.

Wyposażony w kamerę wielospektralną, zbiera dane z roślin i podłoża. Zebrane informacje są analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Według producenta, system analityczny może być wykorzystywany do monitorowania wzrostu roślin, a także ich wymagań żywieniowych i wodnych. Ponadto dzięki przetwarzaniu obrazu można zidentyfikować chwasty, choroby i szkodniki.

meropy.com

Robot SentiV przemieszcza się po uprawach bez wyrządzania szkód. (fot. Meropy)

Laserem w chwasty

Wiązki laserowe mogą likwidować chwasty. Zużycie energii na zabieg szerokopasmowy byłoby jednak bardzo duże. Dlatego konieczne jest skuteczne wykrywanie chwastów. W ramach europejskiego projektu innowacyjnego WeLaser Uniwersytet w Kopenhadze bada, jak mocna musi być wiązka laserowa, aby zniszczyć chwasty. W projekt zaangażowane jest m.in. Laser Centrum Hannover.

Start-up Earth Rover, z siedzibą w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, zaprezentował podczas wystawy Fira 2021 prototyp swojego nowego robota Claws. Wykorzystuje ona pulsacyjne, skoncentrowane światło do niszczenia chwastów. W porównaniu do światła laserowego o fali ciągłej, zastosowanie lasera pulsacyjnego w zwalczaniu chwastów jest podobno bezpieczniejsze dla użytkownika, bardziej niezawodne i tańsze. Robot wykorzystuje specjalną kamerę do wyszukiwania chwastów i może je bardzo szybko zniszczyć za pomocą wiązek światła. Według producenta powinno być możliwe usuwanie około 20 chwastów na sekundę.

W systemie Lumina łotewskiego start-upu WeedBot, układ rozpoznawania obrazu rozróżnia marchew od chwastów. Wiązki laserowe o dużej mocy niszczą podczas przejazdu tylko chwasty, a nie marchewki. Do tego niezbędny jest ciągnik z agregatem o szerokości 6 m, który potrzebuje 12 kW mocy elektrycznej. Lumina nie jest więc autonomicznie robotem. Firma WeedBot będzie wypożyczała chwastownik laserowy Lumina. Pierwsze urządzenia powinny być gotowe do użytku w Niemczech w tym roku.

welaser-project.eu earthrover.farm weedbot.eu

Promień lasera trafia dokładnie w stożek roślin, co eliminuje chwasty. (fot. Earth Rover )

Sitia

Firma inżynierska Sitia z siedzibą we Francji założona w 1986 roku, opracowuje specjalne maszyny m.in. w zakresie automatyki. Autonomiczny ciągnik jest uniwersalnym nośnikiem narzędzi do pracy w sadach drzew, roślinach uprawnych i winnicach. Rozstaw kół i prześwit ciągnika można regulować. Z tyłu i między kołami jest miejsce na standardowe narzędzia kat. II o masie 750 kg. Można również stosować narzędzia napędzane elektrycznie lub hydraulicznie. Do napędu ciągnika służy silnik elektryczny o mocy 18 kW i generator napędzany silnikiem diesla.

sitia.fr

Dzięki dużemu prześwitowi i elastycznemu rozstawowi kół ciągnik o masie 2,9 t nadaje się również do pracy w winnicach, sadach i w uprawie warzyw. (fot. Sitia)

Innowacje Korechi

Roamio-HCT firmy Korechi Innovations z Kanady waży 450 kg i może podnosić narzędzia o masie do 300 kg lub ciągnąć sprzęt 6-tonowy. Rozstaw kół można regulować. Pojazd porusza się z prędkością do 8,5 km/h. Napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 10 kW. Sterowana za pomocą RTK platforma robotyczna może być wykorzystywana do różnych zadań, takich jak przygotowanie podłoża, siew, mechaniczne zwalczanie chwastów czy prace transportowe. Głównym obszarem zastosowania są uprawy warzyw. Wyposażony w czujniki Roamio-HCT rozpoznaje przeszkody. Energię do napędów dostarcza bateria litowo-jonowa o pojemności od 20 do 40 kWh. Aby zwiększyć zasięg, robot może być wyposażony w generator diesla.

korechi.com

Tu widać jak pracuje RoamIo-HCT z Kanady. Podnosi do 300 kg i ciągnie do 6 t. (fot.: Korechi Innovations)


Pixelfarm Robotics

Dziesięć ramion wersji Robot One ma indywidualną regulację wysokości i odległości między elementami. Dlatego można jednocześnie zajmować się rzędami o różnej szerokości. Dzięki temu robot może pracować w jednym przejeździe w różnorodnych roślinach i korzystać z rozmaitych narzędzi.

Prowadzony w technologii RTK oraz przy wsparciu kamer i skanera laserowego 3D, Robot One porusza się autonomicznie po grządkach. (fot. Pixelfarm Robotics)

Za pomocą kamer 3D robot do zwalczania chwastów Robot One rozpoznaje rośliny. Przetwarzanie obrazu przez Robot One można trenować za pośrednictwem opartej na chmurze danych platformy Pixelfarming Academy. Holenderski start-up Pixelfarm Robotics opracował zasilanego energią słoneczną robota o masie prawie 2 tony, który ma cztery sterowane koła. Pierwsi użytkownicy stosowali Robota One w marchwi, różnych warzywach, zielonej fasoli i łubinie. Jak podaje producent, wprowadzenie tego modelu na rynek jest przesądzone, ale zanim to nastąpi poszukiwani są klienci pilotażowi.

pixelfarmingrobotics.com

Wyposażony w motyki i obracające się ostrza, Robot One rozprawia się z chwastami. (fot. Pixelfarm Robotics)


Nexus Robotics

Prototyp Nexus La Chevre z Kanady wyrywa chwasty za pomocą trzech ramion. Według producenta cęgi bardzo precyzyjnie chwytają tylko chwasty, nie uszkadzając przy tym upraw, nawet jeśli rosną one blisko siebie. System wykorzystuje kamery i sieć neuronową do odróżniania chwastów od roślin uprawnych. La Chevre można stosować na sałacie, cebuli i marchwi.

Podczas pracy robot zbiera również cenne dane, które rolnik może wykorzystać do dalszych działań agronomicznych. System kamer wykrywa na przykład choroby i szkodniki. Robot ten nie jest jeszcze dostępny w Europie.

nexusrobotics.ca

Autonomicznie jeżdżący robot Nexus jest mniej więcej tak wysoki jak człowiek. (fot. Nexus Robotics)

AgXeed

Po wprowadzeniu wersji gąsienicowej z oznaczeniem 5.115T2 i trójkołowego, wąskiego robota 2.055W3, AgXeed wprowadza teraz na rynek autonomiczny ciągnik z napędem na tylne koła - 2.055W4. Jego czterosuwowy silnik diesla o mocy 55 kW jest połączony z generatorem, który dostarcza energię elektryczną do tylnych kół, WOM i przyłącza wysokiego napięcia.

Model ten ma również przedni podnośnik kat. II o udźwigu 1,5 t oraz tylny podnośnik kat. III o udźwigu 4 t. Listę opcji uzupełniają maksymalnie trzy proporcjonalne zawory dwustronnego działania, czujnik obciążenia i ISOBUS. Maszyna dostępna jest w rozstawie kół od 1,50 m do 3 m. Opony dostępne są od rozmiaru 270 mm do 710 mm. Całkowita masa własna pojazdu wynosi 3,2 t.

agxeed.com

Nowy robot polowy firmy AgXeed o mocy 55 kW z czterema kołami jest łatwy w obsłudze, ważąc zaledwie 3,2 tony. (fot. AgXeed )

Rewolucja rolnicza

Producent cukru Pfeifer & Langen uczestniczy we wspólnym projekcie ze start-upem farming revolution, aby dalej rozwijać robota Farming GT zmierzając ku ostatecznej dojrzałości.

Na spotkaniu prasowo-praktycznym farming revolution zademonstrował aktualną wersję Farming GT. Autonomicznie jeżdżący robot pokonywał drogę między młodymi roślinami buraka i zbierał chwasty między rzędami i w ich obrębie. Na nośniku narzędzi można regulować rozstaw kół i rzędów, a w strefie międzyosiowej zamocować trzy- lub sześciorzędowe motyczki.

Autonomiczny robot ma GPS i po zmierzeniu działek orientuje się według liczby rzędów, aby je zobaczyć używa kamery. Kamera multispektralna rozpoznaje rzędy buraków, a także odróżnia rośliny buraków od chwastów. Rolnicy i usługodawcy mogą wynająć tego robota.

farming-revolution.com

Wszystkie cztery koła robota Farming GT od farming revolution są sterowane i napędzane elektrycznie. (fot. Tovornik)

Best Field Robot Concept 2021

Podczas międzynarodowej konferencji poświęconej robotyce rolniczej Fira 2021 organizatorzy i magazyn Future Farming wręczyli nagrodę za najlepsze koncepcje robotów polowych. W kategorii specjalistycznych robotów rolniczych pierwszą nagrodę otrzymała firma Vermeer z Iowa (USA) za autonomiczny zbieracz bel Bale Hawk. Za pomocą czujników robot ten samodzielnie odnajduje bele. Bale Hawk podnosi je i transportuje do wcześniej ustalonego miejsca zbiórki.

Nagroda w kategorii "robot wielozadaniowy" trafiła do firmy Horsch. Koncepcja robota tego producenta maszyn rolniczych wykorzystuje autonomicznie jeżdżący pojazd ciągnikowy o mocy 400 KM, gąsienice i bezstopniową przekładnię. W kategorii robotów do zbioru owoców jury złożone z międzynarodowych ekspertów przyznało nagrodę robotowi do zbioru owoców Eve opracowanemu przez australijski start-up Ripe Robotics. Robot znajduje dojrzałe owoce, np. jabłka, śliwki czy pomarańcze i zbiera je za pomocą miękkiej trąby ssącej.

Następna konferencja Fira odbędzie się w od 6 do 8 grudnia 2022 roku w Tuluzie, we Francji i online.

Autonomicznie jeżdżący ciągnik gąsienicowy firmy Horsch nie potrzebuje kabiny kierowcy (fot. Horsch)

A. Böhrnsen, Profi

opr. jj

19. maj 2024 13:36