StoryEditor

Autonomiczny wóz paszowy Kuhn gotowy do pracy

Samojezdny pojazd jako prototyp pokazał swoje oblicze jesienią 2020 roku. Teraz Aura jako gotowy produkt może być wprowadzana na rynek.

 

09.08.2022., 00:00h

Pierwsza partia maszyn będzie ograniczona do Francji. Pojawi się tam w przyszłym roku. Z czasem sprzęt trafi do kolejnych krajów w Europie. Aura może karmić do 280 krów. Odkryjmy niektóre szczegóły techniczne. Dotyczą one maszyny przedprodukcyjnej, która pracowała przez rok w gospodarstwie francuskim ze stadem 300 krów mlecznych. Pracując 10 godzin dziennie, w ciągu roku przepracowała 3688 godzin. Aż 45% czasu stanowiło rozdrabnianie paszy i załadunek kiszonki, 11% przypadło na transport, a 44% to czas przejazdu. W sumie wóz paszowy podał zwierzętom ponad 32 t paszy. Średni czas cyklu wynosił 46 minut, a zużycie paliwa oscylowało wokół 3,7 l/h. Gospodarstwo uważa, że precyzyjne podawanie dawki pokarmowej i redukcja resztek pozwoliły zaoszczędzić 8,0 ha kiszonki z kukurydzy, a Aura zużyła o 4380 litrów mniej oleju napędowego w porównaniu z poprzednim wozem paszowym.

Oszczędność czasu

Zaobserwowano również oszczędność czasu. Wcześniej karmienie wszystkich zwierząt zajmowało gospodarstwu 1,5 godziny. Dzięki Aurze ręczna praca została skrócona do 30 minut. Inne korzyści dla francuskiego gospodarstwa obejmowały mniej pracy w weekendy, a dostarczanie świeżej racji żywnościowej sześć razy dziennie nie spowodowało spadku produkcji mleka podczas upałów. Poza tym gospodarstwo odnotowało 80% redukcję kosztów weterynaryjnych.

Napędzany silnikiem Diesla o mocy 56 KM (wersja z napędem elektrycznym w przygotowaniu), kiszonka jest ładowana przez wielofunkcyjną głowicę frezującą. Wanna mieszająca o pojemności 3,0 m. sześć. Ma dwa pionowe ślimaki. Pasza jest wypychana do góry przez obracające się szczotki. Pracując po obu stronach, te same szczotki mogą być używane do czyszczenia podstawy chwytaka. Podwójny system prowadzenia wykorzystuje GPS i RTK na zewnątrz oraz LIDAR wewnątrz w połączeniu z pokładowym licznikiem kilometrów. Obiekty są wykrywane przez wbudowane czujniki, a Aura może poruszać się na pochyłościach do 20%.

opr. jj

19. maj 2024 13:54