StoryEditor

Autonomiczny John Deere 8R u rolników już w tym roku

Po miesiącach zapowiedzi, prototypów i prezentacji wreszcie jest - całkowicie autonomiczny traktor John Deere 8R. Zaprezentowana na trwających targach CES 2022 maszyna wchodzi do produkcji i trafi na pola już w tym roku!

05.01.2022., 00:00h

Żyjemy w przyszłości – autonomiczny traktor jest gotowy

Na prestiżowych targach CES 2022 w Las Vegas firmy z branży technologicznych prezentują swoje najnowsze produkty i pionierskie rozwiązania. W strefie agro nie brakuje nowinek, a taką bez wątpienia jest przedstawiony najnowszy John Deere 8R, całkowicie samojezdna, autonomiczna maszyna, która ma sprostać wymaganiom światowego rolnictwa.

– Nie jest to już tylko koncepcja ani demonstracja, autonomia jest realna, gotowa i pomaga rolnikom wyżywić dzisiejszy świat – napisał w mediach społecznościowych dyrektor John Deere, John C. May – Jak autonomia zmienia grę? Znalezienie dobrej, niezawodnej i wykwalifikowanej siły roboczej jest problemem. Co więcej, oczekuje się, że globalna populacja i globalne zapotrzebowanie na żywność znacznie wzrosną w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. John Deere wspiera rolników, dostarczając im narzędzia i technologie, których potrzebują, aby wyprodukować więcej mniejszym kosztem.

Oczekuje się, że globalna populacja wzrośnie z około 8 miliardów do prawie 10 miliardów ludzi do 2050 r., zwiększając światowe zapotrzebowanie na żywność o 50%. Co więcej, rolnicy mają nakarmić świat przy mniejszym dostępie do ziemi i wykwalifikowanej siły roboczej oraz pracować w trudnych, zmiennych warunkach, takich jak pogoda i klimat, różnice w jakości gleby oraz obecność chwastów i szkodników.

Autonomiczny, ale z możliwością całkowitej kontroli

Traktor John Deere 8R do produkcji na dużą skalę wyposażony jest w system naprowadzania GPS StarFire™sześć par kamer stereoskopowych, które umożliwiają wykrywanie przeszkód w zakresie 360 ​​stopni i obliczanie odległości. Obrazy przechwytywane przez kamery są przepuszczane przez sieć neuronową, która klasyfikuje każdy piksel w około 100 milisekund i decyduje, czy maszyna może jechać dalej, czy się zatrzymuje, w zależności od przeszkody.

Autonomiczny ciągnik bez przerwy sprawdza również swoje położenie, upewniając się, że pracuje tam, gdzie powinien, jak zapewnia producent, z dokładnością do centymetra. Żeby ciągnik mógł sam pracować na polu, rolnik musi jedynie przetransportować maszynę na pole i skonfigurować ją do pracy autonomicznej przy użyciu oprogramowania Operations Center Mobile, wystarczy "przesuwać palcem od lewej do prawej".

Podczas pracy polowej farmer może opuścić pole i skupić się na innych codziennych zadaniach, jednocześnie monitorując stan maszyny ze swojego urządzenia mobilnego. John Deere Operations Center Mobile zapewnia dostęp do wideo na żywo, zdjęć, danych i wykresów oraz umożliwia rolnikowi dostosowanie prędkości, głębokości pracy i nie tylko. W przypadku jakichkolwiek odchyleń i problemów z maszyną, rolnik zostanie powiadomiony zdalnie i może dokonać korekty w celu zoptymalizowania wydajności maszyny.

Autonomiczny ciągnik będzie dostępny dla rolników pod koniec 2022 roku, już teraz wchodząc do produkcji. Firma prezentowała koncepcję i prototypy już od 2019 roku, ale teraz John Deere 8R stał się rzeczywistością. Co nadal pozostaje niewiadomą to cena traktora, jednak nie ulega wątpliwości, że duże gospodarstwa i przedsiębiorstwa rolnicze z całego świata niecierpliwie czekają na możliwość zamówienia maszyny.


oprac.al 
źródło: John Deere

13. lipiec 2024 09:26