StoryEditor

Akademia Agrihandlera w Polanowicach

Popularyzacja nowoczesnego i efektywnego gospodarowania, aktywne weryfikowanie fachowej wiedzy oraz korzystanie z najlepszej jakości sprzętów - to główne cele projektu Akademia Agrihandler, który wystartował 9 marca w Polanowicach w woj. kujawsko-pomorskim.

11.03.2022., 00:00h
Agrihandler to spółka z 30-letnią tradycją, która w swoim portfolio posiada park maszynowy takich marek jak: JCB, Steyr,  Schuitemaker, Evers Agro, CHD Efting Horizon, Elho  czy Veenhuis. Ale sprzedaż maszyn tych marek to nie jedyna działalność tej firmy. Mając na uwadze ciągły rozwój oraz wdrażanie wyjątkowych projektów podjęła się ona specjalnej inicjatywy skierowanej do sektora rolnego - Akademii Agrihandler.
 
Dzięki uprzejmości HZiNR Polanowice i podpisanej umowie o współpracy powstała 4-ha łąka doświadczalna, na której przez wiele miesięcy Agrihandler wspólnie z Partnerami będzie dokonywał zabiegów na trwałych użytkach zielonych według różnych metod z użyciem maszyn i osprzętów Agrihandler.

- Ogólnym założeniem projektu jest zmniejszenie kosztów produkcji mleka, poprawa jakości gleby oraz zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii pielęgnacji użytków zielonych oferowanych przez naszą firmę. Chcemy zbadać wpływ zastosowania kombinacji różnych technologii pielęgnacji oraz podsiewu autorskiej mieszanki traw przygotowanej przez prof. Łyszczarza na jakość, ilość i skład trawy. Te parametry mają kluczowe znaczenie dla jakości paszy, a w konsekwencji przekładają się na koszty produkcji mleka - mówi Aleksander Muss, dyrektor sprzedaży w firmie Agrihandler.

To pierwszy tego typu projekt w Polsce. 4 hektarowy obszar został podzielony na 4 strefy badawcze (pola doświadczalne):
 
  • POLE I czyli pas kontrolny, gdzie według tradycyjnych metod zastosowane zostanie - nawożenie powierzchniowe
  • POLE II, gdzie wykonane zostanie nawożenie doglebowe oraz dosiew mieszanki traw
  • POLE III nawożenie doglebowe, dosiew mieszanki traw plus aeracja
  • POLE IV tutaj zastosowane zostanie nawożenie doglebowe, dosiew mieszanki​traw, aeracja plus głęboszowanie
 Takie same działania prowadzone będą również w dwóch innych lokalizacjach w Polsce:
 
  • Gospodarstwo Rolne Ziaja Martin Dobrodzień - woj. opolskie
  • Gospodarstwo Rolne Karwowski Andrzej, Łodygowo - woj. podlaskie
 
Celem projektu jest wykazanie skuteczności i efektywności wykorzystania różnego rodzaju maszyn,​ osprzętów oraz analiz mających wpływ na jakość materiału paszowego, a w ostatecznym rozrachunku na jakość mleka. Nad stroną merytoryczną projektu czuwać będą specjaliści i profesorowie z Politechniki Bydgoskiej oraz Holandii, którzy będą dostarczać fachowej wiedzy, analizować efekty prac i dzielić się swoimi badaniami z zainteresowanymi. 
 
oprac. bcz na podst. Agrihandler

Foto & video: Łukasz Siara
27. maj 2024 21:27