StoryEditor

Agrointelli i Dewulf: autonomiczne sadzenie ziemniaków

Specjalista w zakresie uprawy ziemniaków – firma Dewulf i Agrointelli – twórca robota rolniczego – łączą siły we wspólnym projekcie autonomicznego sadzenia ziemniaków.

23.04.2021., 00:00h

Wydajna produkcja ziemniaka

Belgijska firma Dewulf, specjalizująca się w produkcji maszyn do uprawy i przechowywania ziemniaków podjęła współpracę z duńskim centrum innowacji w rolnictwie – Agrointelli. Celem wspólnego projektu jest opracowanie technologii autonomicznego sadzenia ziemniaków i wdrożenie rozwiązań, które umożliwią plantatorom zastosowanie zrównoważonych, wydajnych i trwałych metod produkcji.

Wspólna wizja Dewulf i Agrointelli

Obie firmy podzielają zdanie, że ogromną rolę w rolnictwie precyzyjnym pełni automatyzacja. Jest ono odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoją nie tylko plantatorzy ziemniaków, ale również cała brana rolnicza. Z pewnością dużym problemem jest niedobór siły roboczej, ale coraz głośniej mówi się także o sposobach gospodarowania przyjaznych dla środowiska. To stało się impulsem do podjęcia belgijsko-duńskiej współpracy. 

Robotti z sadzarką CP42

Pierwszy projekt zakłada zagregowanie autonomicznej platformy Robotti, opracowanej przez Agrointelli, z 4-rzędową sadzarką Miedema CP42 belgijskiego producenta. Taki zestaw miał już swoją premierę na polach pokazowych Potato Europe 2021. Oprócz tego firma Agrointelli przy współpracy z Uniwersytetem Wageningen z Lelystad, zademonstrowała już także punktowy oprysk ziemniaków. To pokazuje, jak istotne jest rozwijanie nowoczesnych rozwiązań w uprawie ziemniaków.

– W Dewulf na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby naszych klientów – plantatorów ziemniaków z całego świata. Wierzymy, że w przyszłości ogromna? role? będą odgrywały autonomiczne maszyny rolnicze. Agrointelli jest prekursorem w dziedzinie robotyzacji upraw rolnych. Robotti to wspaniały przykład tego, jak robotyzacja może zredukować zapotrzebowanie na pracowników, stawiając równocześnie czoła kompresji gleby. To, czego nauczymy się i co odkryjemy w trakcie realizacji tego projektu, pomoże sprawić, by uprawa ziemniaków była dla plantatorów przyjemniejsza oraz nada kształt rozwiązaniom, jakie będziemy oferować już w niedługiej przyszłości – powiedział Melle van der Molen, kierownik ds. produktu w dziale maszyn do sadzenia w Dewulf. 

Autonomiczne w ziemniakach

Sadzarka Dewulf CP42 to prosta konstrukcyjnie maszyna o napędzie mechanicznym, ale zagregowanie jej z robotem rolniczym – Robotti pozwoli określić, które funkcje z zakresu automatyzacji i optymalizacji są niezbędne do sadzenia ziemniaków w sposób autonomiczny.

– Dobrze znane, trwałe i niezawodne maszyny firmy Dewulf umożliwiają nam wykorzystanie platformy Robotti do całkowicie nowego celu, jakim jest uprawa ziemniaków, w którym to sektorze dostrzegamy fantastyczne perspektywy. Produkcja ziemniaków stanowi w Europie ważna? gałąź rolnictwa, zaś obszary upraw zwiększają się na całym kontynencie. Równocześnie działanie tego sektora to ogromna liczba roboczogodzin, a także wiele zadań do wykonania w trakcie sezonu – dostrzegamy więc tutaj niesamowite możliwości związane z optymalizacja? dla plantatorów, by mogli oni ulepszać swoje systemy produkcji i swoja? ekonomie? – dodał Ole Green, dyrektor generalny Agrointelli.

opr. aj

fot. firmowe

20. kwiecień 2024 15:51