StoryEditor

Agritechnica 2022: złoto dla nowoczesnego nośnika narzędzi!

DLG ogłosiło dzisiaj przyznanie 17 medali za innowacyjne rozwiązania w rolnictwie. Złoto otrzymał uniwersalny nośnik narzędzi NeXaT.

07.12.2021., 00:00h

DLG – organizator targów Agritechnica, które zaplanowane są na przełom lutego i marca 2022 roku, ogłosiło dzisiaj zwycięzcę konkursu Agritechnica Innovation Awards. Spośród aż 164 zgłoszeń wybrano 16 rozwiązań nagrodzonych srebrnymi medalami i 1 zwycięskie, które nagrodzono medalem złotym.

Złoto dla pojazdu NeXaT

NeXaT to nośnik narzędzi, który umożliwia wykonywanie wszystkich prac związanych z produkcją roślinną: od uprawy gleby przez siew i ochronę roślin po zbiory. Narzędzia uprawowe są przenoszone, a nie ciągnięte, co według producenta zwiększa wydajność pracy takiego zestawu w porównaniu z konwencjonalnym ciągnikiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu przy 12-metrowej wersji maszyny, aż 95% całkowitej powierzchni pola nie jest przejeżdżane kołami maszyny. Powinno to zapewnić wysoki potencjał plonowania przy jednoczesnej ochronie gleby i środowiska.

Autonomia pod kontrolą

Nośnik NeXaT jest pojazdem w pełni autonomicznym i dodatkowo wyposażonym w system monitorowania środowiska. Do kontrolowania wykonywanego zabiegu jest kabina, która ma możliwość obrotu o 270°. Dzięki temu maszyna w polu pracuje w pełni automatycznie, ale może być sterowana ręcznie w czasie przejazdu na inne pole lub do gospodarstwa. 

Narzędzia - między gąsienicami

Wbudowane urządzenia są umieszczone pomiędzy czterema dużymi, zasilanymi elektrycznie układami gąsienicowymi, które do jazdy po drogach, można obracać o 90 stopni. Źródłem zasilania są dwa pracujące niezależne silniki wysokoprężne o mocy po 400 kW/545 KM każdy, które napędzają generatory prądu elektrycznego. Producent przewiduje zastosowanie jako źródła napędu alternatywnych rozwiązań, tj. ogniw paliwowych.

Zbiór z modułem kombajnu

Dzięki wbudowanemu modułowi kombajnu o nazwie NexCo, pojazd NeXaT może osiągać przepustowość ziarna od 130 do 200 t/h. W nowej koncepcji podwójnego przepływu osiowego zastosowano rotor o długości 5,8 m, który jest umieszczony poprzecznie do kierunku jazdy. Strumień plonu jest podawany na środek i stycznie do rotoru. Producent zapewnia, że taki sposób podawania jest energooszczędny. Dzięki temu, że strumień masy rozdzielany jest na dwa, wydajność omłotu jest prawie dwukrotnie wyższa w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami i stwarza warunki do równomiernego rozprowadzania słomy i plew za pomocą dwóch rozdrabniaczy, nawet przy szerokości koszenia 14 m!

Żniwa z NeXaT: zbiornik o poj. 32 m3

Do współpracy z modułem żniwnym zaprojektowano zbiornik na ziarno o pojemności aż 32 m3, więc nawet na długich polach, taki kombajn zbożowy nie wymaga przyczepy przeładowczej transportującej ziarno z kombajnu na samochód ciężarowy. Przeładunek na pojazd transportowy może odbywać się na uwrociu, a przy szybkości rozładunku 600 l/s proces ten trwa tylko około minuty. Według DLG, organizatora targów Agritechnica, pojazd NeXaT wyposażony w moduł NexCo to nie tylko nowy wymiar wydajności omłotu, ale również możliwość całorocznego użytkowania pojazdu nośnego. Koncepcja NeXaT uzyskała pozytywną ocenę w zakresie gospodarowania zasobami i ekologii w nowoczesnym rolnictwie.

opr. aj

fot. firmowe

19. lipiec 2024 04:48