StoryEditor

Agritechnica 2022: 16 srebrnych medali!

Oprócz złotego medalu za ponad 1000-konny nośnik narzędzi, organizator targów Agritechnica przyznał 16 metali srebrnych. Oto one:

17.12.2021., 00:00h
Krone: inteligentny rozładunek 

Firma Krone opracowała system rozładunku ExactUnload, Umożliwia on w nowej przyczepie GX z rolkowo-taśmowym układem rozładunku i przesuwną ścianą przednią, zaplanowanie odległości, na której będzie wyrzucana zielonka. Przy czym szybkość rozładunku jest dopasowana do prędkości jazdy zestawu. Dzięki temu nawet mniej doświadczeni kierowcy będą w stanie z równomiernie rozłożyć zielonkę w silosie.

Continental: opona nie do przebicia

Firma Continental, która zaprezentowała rozwiązanie tego problemu, a mianowicie Agro ContiSeal. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się proste rozwiązanie. Otóż w przypadku przebicia opony przez ostry przedmiot (gwóźdż), otwór jest uszczelniany przez lepki polimer, który znajduje się po wewnętrznej stronie opony. Mimo przebicia samej opony, powietrze nie ucieka, a pojazdem można bezpiecznie jechać dalej. Oponą można naprawić lub wymienić później.

Claas: nie ubijaj gleby!

Claas opracował system, który informuje, jak wysokie w aktualnych warunkach polowych, jest ryzyko zagęszczenia gleby. Claas łączy informacje o rodzaju i stanie gleby, nacisku na oś i ciśnieniu w oponach, które dostarczane są przez Cemos, z narzędziem Terranimo, które jest używane do symulacji nośności i obciążenia gleby. Uwzględniane są również dynamiczne zmiany obciążenia osi ciągnika. 

Fendt: automatyczne czyszczenie filtra powietrza

Automatyczny system czyszczenia filtrów powietrza, opracowany przez firmę Fendt, rozpoznaje poziom jego zabrudzenia i czyści go w trakcie pracy bez potrzeby demontażu. Dzięki dwóm krótkim impulsom ciśnienia powietrza od wewnętrznej strony filtra, kurz i drobinki pyłu wydmuchiwane są na zewnątrz. Osadzający się na powierzchni filtra pył jest jednocześnie odsysany z obudowy dzięki podciśnieniu wytwarzanym przez napędzany hydrostatycznie wentylator powietrza chłodzącego, którego prędkość jest na krótko zwiększana. Impuls ciśnieniowy pochodzi z oddzielnego zbiornika sprężonego do ciśnienia 12 barów powietrza. 

Müthing: siew i rozdrabnianie resztek pożniwnych

Firma Müthing przedstawiała nowy system wysiewu poplonów CoverSeeder, który jest rozwinięciem znanych już komponentów i łączy kilka zabiegów polowych w jednym przejeździe. W celu uzyskania równomiernego wysiewu i jednolitych wchodów, rozdrabniane resztki pożniwne, dużemu podmuchowi generowanemu przez bęben bijakami, są przenoszone za szynę siewną. Dzięki temu nasiona umieszczone na oczyszczonej powierzchni gleby są następnie pokrywane przetworzonym materiałem organicznym.

Rauch: uwaga na grzęzawiska!

Usługa Rauch TerraService, opracowana wspólnie z AgriCircle AG, umożliwia wcześniejsze obliczenie przejezdności danym zestawem maszyn po poszczególnych fragmentach pola. Użytkownik wprowadza niezbędne dane maszyny lub wybiera zapisane wcześniej. Wilgotność gleby jest szacowana na podstawie pomiarów radarowych z satelitów Sentinel-1 w połączeniu z danymi meteorologicznymi. Dzięki danym o wilgotności gleby, uzupełnionym o informacje o jej strukturze, można za pomocą przenośnego terminalu obliczyć, czy dany zestaw maszyn nie ugrzęźnie na polu. W takim przypadku użytkownik otrzymuje ostrzeżenie lub komunikat, jeśli grunt nie jest przejezdny lub jest przejezdny tylko w ograniczonym zakresie. 

Amazone: DirectInject

System DirectInject rozwiązuje konflikt między dużą elastycznością doboru środków ochrony, a korzystnym ekonomicznie zwiększaniem rozmiarów opryskiwaczy polowych. Duży wybór dozowania zarówno płynnych, jak i granulowanych środków umożliwia systemowi reagowanie na aktualną sytuację w uprawie. Kolejną korzyścią jest oszczędność dodatkowych przejazdów, co oszczędza czas pracy i paliwo. Niewykorzystane środki chemiczne można umieścić z powrotem w oryginalnym pojemniku, dzięki czemu nie trzeba znać dokładnego zapotrzebowania na środki ochrony roślin przed ich zastosowaniem, a po zakończeniu oprysku w zbiorniku nie ma resztek cieczy roboczej. 

Photoheyler: kamera prowadzi pielnik

Dzięki koncepcji pielnika z wirnikami Photoheyler narzędzie osiąga wydajność ponad 1 ha/h. System wykrywa rzędy upraw na podstawie obrazu z kamer, a siłowniki hydrauliczne kierują kołami kopiującymi, z którymi zsynchronizowane są również przednie koła ciągnika. Umożliwia to precyzyjne prowadzenie pielnika w rzędach roślin bez nadzoru traktorzysty. Przy innych rozwiązaniach, w których zastosowano ramę przesuwną, za prowadzenie ciągnika odpowiada traktorzysta, a kamery sterują tylko pielnikiem. 

Fasterholt: kontrola sekcji w deszczowni

Wysięgnik deszczowni DL 66 Pro jest podzielony na łącznie 10 segmentów o długości około 6 m, każdy z własnym dopływem wody. Zapewni to swego rodzaju kontrolę sekcji (której obecnie brakuje) w systemach nawadniania. Dzięki niej można będzie nawadniać pola w kształcie klina, unikając nakladek i nawadniania bardziej suchych obszarów pola.

CNH: sterowanie rozrzutem słomy

New Holland opracował pierwszy system dystrybucji resztek pożniwnych z pomiarem równomierności rozrzutu o nazwie OptiSPread. Czujniki radarowe 2D po obu stronach kombajnu mierzą nie tylko prędkość, ale także odległość wyrzucania posiekanej słomy. Jeżeli rozkład materiału na całej szerokości roboczej jest inny od wcześniej ustalonego, obustronnie regulowana jest prędkość napędzanej hydraulicznie dmuchawy. 

Claas: laser kontroluje wysokość łanu

W systemie Cemos firma Claas opracowała automatyczną funkcję Auto Header sterowania zespołami żniwnymi z przenośnikami ślimakowymi, w którym wysokość łanu jest nieustannie kontrolowana przez skaner laserowy. Po określeniu przez operatora docelowej głębokości zanurzenia palców w łanie, wysokość pracy motowideł jest, w przypadku zmiany wysokości roślin, regulowana automatycznie

CNH: automatyzacja prasowania

Big Baler Automation firmy New Holland jest pierwszym systemem, w którym operator może ustawić w prasie kostkującej masę formowanej kostki. Układ przejmuje obsługę maszyny i kontroluje nie tylko prędkość ciągnika, ale także parametry robocze prasy. To kolejny krok w kierunku automatyzacji pracy prasy kostkującej. Do optycznego pomiaru pokosu przed ciągnikiem służy czujnik LiDAR (ang. Light Detection and Ranging), podczas gdy czujnik IMU wykrywa przyspieszenie i orientację ciągnika. 

Agro Intelligence: sztuczna inteligencja przy zbiorze brokułów

RoboVeg Robotti to pierwszy autonomiczny system do zbioru brokułów. Łączy w sobie robota polowego, którego twórcą jest duńska firma Agri Intelligence, z robotem do zbioru brokułów firmy RoboVeg. Zestaw napędzany jest dwom silnikami o łącznej mocy 104 kW/141 KM, z czego 40 kW/54 KM przekazywane jest na WOM. Podnośnik ma udźwig 750 kg. Robot uzbrojony w czujniki przestrzenne i wysokiej rozdzielczości kamery 2D zbiera przy pomocy 2 ramion do 2400 brokułów na godzinę. Człowiek w tym czasie jest w stanie zebrać tylko 300-360 sztuk.

Rostselmash: kombajn rozpoznaje zmęczenie operatora

Asystent uwagi operatora RSM Ok ID rozpoznaje typowe oznaki zmęczenia, czyli częste mruganie, zamykanie oczu na ponad 3 sekundy, wzrok skierowany w dół, ziewanie, tarcie oczu i spadek tętna. System połączony jest z kombajnem przez magistralę ISOBUS, więc w razie potrzeby może go zatrzymać, zapobiegając ewentualnym wypadkom.

Reichhardt: zdalne sterowanie maszynami

SIS Remote to urządzenie do zdalnego sterowania autonomicznymi maszynami rolniczymi. System z możliwością kalibracji korzysta ze sterowania radiowego i magistrali ISOBUS. Co ważne, spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa i w pierwszej kolejności został opracowany do gąsienicowego nośnika narzędzi do pielęgnacji krajobrazu. Bezprzewodowy terminal Smart Farming z nadmiarowym sterowaniem radiowymi oraz magistralą ISOBUS współpracuje z systemami nawigacji (GNSS) z sygnałem korekcyjnym RTK i zapewnia kontrolę sekcji oraz  automatyczne prowadzenie maszyny również na obszarach istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Według twórców, system umożliwia monitorowanie i sterowanie kilkoma maszynami jednocześnie. SIS Remote jest wspólnym dziełem firm: Reichardt Steuerungstechnik, HBC-radiomatic, Vogt i MDB. 

Agtech 2030: unikaj zagęszczania gleby

System CPS firmy Agtech 2030 zapobiega zagęszczaniu gleby spowodowaną nieprawidłowym doborem parametrów roboczych (np. zbyt wysokie ciśnienie w oponach). Aktualne ryzyko zagęszczenia gleby prezentuje z pewnym wyprzedzeniem w formie obszarów na mapie, dając tym samym możliwość ich uniknięcia. Szybkie i specyficzne dla lokalizacji obliczenia pomagają zaplanować przejazdy, omijając w razie potrzeby najbardziej zagrożone obszary pola. CPS bazuje na parametrach określających stan gleby, tj. metoda uprawy, gatunek uprawianych roślin oraz ich stan. Twórcy informują, że dzięki temu rolnicy mogą optymalnie zaplanować swoją pracę, chroniąc jednocześnie glebę. Eliminuje to potrzebę wykonywania dodatkowych uprawek, więc ogranicza tym samym emisję dwutlenku węgla. 

opr. aj
fot. firmowe

13. lipiec 2024 09:25