r e k l a m a

Partner serwisu

Agrifac AiCPlus, czyli kamery i sztuczna inteligencja

Agrifac AiCPlus, czyli kamery i sztuczna inteligencja

Firma Agrifac, znana z produkcji opryskiwaczy, postanowiła skorzystać z możliwości jakie dają systemy sztucznej inteligencji podczas zabiegów ochrony roślin, korzystające w czasie rzeczywistym z obrazów rejestrowanych przez kilka kamer.r e k l a m a

To znane rozwiązania, ale w poprzednich systemach opryskiwania punktowego biomasę wykrywano za pomocą podczerwieni. System AiCPlus wykorzystuje kamery RGB. Umożliwiają one wykrywanie chwastów w uprawie. Oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję rozpoznaje łan roślin upranych i wyróżniające się z tła chwasty. System sam się rozwija przez powtarzanie ciągu działań: skanowanie pola, uczenie się, działanie (lokalny oprysk), uczenie się itd. AiCPlus interpretuje to, co zaobserwowały kamery.

Algorytmy opracowują rolnicy

Zobacz także

Co ważne, algorytmy AiCPlus nie są opracowywane przez techników, lecz przez rolników. Dzięki temu system podejmuje takie same decyzje jak właściciel gospodarstwa. Inteligentne kamery AiCPlus montowane są na belce polowej co trzy metry, analizując i przetwarzając dane podczas przejazdu roboczego.

Pozwala to łączyć różne technologie rolnicze firmy Agrifac. Chodzi o możliwość stosowania różnych dawek preparatów dla poszczególnych gatunków chwastów, równocześnie generując mapę obecności chwastów na polu. Korzystając z DynamicDosePlus i AiCPlus w letnim oprysku, możliwe jest również opryskanie niższą dawką, np. 20% w przypadku łatwych do usunięcia roślin, 50% dla tradycyjnych chwastów i 100% dla szczególnie trudnych do zwalczenia.

Atak na szczaw...

AiCPlus działa już w Holandii i Australii. Dwie maszyny używały już AiCPlus do opryskiwania punktowego w sezonie letnim. W Holandii system ten jest stosowany do opryskiwania szczawiu na użytkach zielonych. Szczaw zmienia kolor przez cały sezon, a każda roślina może mieć nawet do 60 tys. nasion. Są aktywne przez ponad 60 lat, co sprawia, że trudno się ich "pozbyć". Dzięki zastosowaniu AiCPlus rozpylacze otwierają się tylko w miejscach, gdzie kamery widzą chwasty, dzięki czemu oprysk nie wpływa negatywnie na wzrost traw i koniczyny, co jest istotne dla kiszonki.

... a teraz pora na łopuchę!

Systemy kamer nadają się do zwalczania łopuchy za pomocą strategii dwustopniowego oprysku. Małe rośliny opryskiwane są tradycyjnie, a później w lokalnym dozowaniu mocniejszymi preparatami. Badania pokazały, że w obu zastosowaniach osiągnięto znaczne zmniejszenie ilości środków chemicznych, nawet o 90% w zależności od stopnia zachwaszczenia.

Nocne opryski

Agrifac planuje uruchomienie większej liczby maszyn, które będą mogły pracować również podczas nocnych oprysków. Rozpoznawanie roślin nie ogranicza prędkości jazdy.

W przypadku oprysków punktowych, gdy system widzi, np. "zielony chwast na brązowy tle" opryskiwacz może pracować z prędkością nawet do 30 km/h. Algorytmy muszą być nauczane na przykładzie, więc każdy chwast musi być oznakowany w różnych warunkach i w różnych uprawach. Zasada działania AiCPlus polega na tym, że algorytm może być opracowany dla każdego chwastu, który jest widoczny dla oka na polu.


oprac. jj
fot. firmowe

Kręci Cię technika, a nie masz jeszcze

Profi?

Bezpłatny egzemplarz
Okładka Profi

Zobacz także