StoryEditor

250 000 siewników w historii marki Amazone

Ćwierć miliona sprzedanych siewników to wynik, jaki osiągnęła firma Amazone od początku ich produkcji w 1947 roku.

06.11.2019., 00:00h



Ćwierć miliona sprzedanych siewników to wynik, jaki osiągnęła firma Amazone. Początek historii siewników Amazone sięga 1947 roku, kiedy to Heinrich Dreyer oraz P. Kademann opracowali model D1 o szerokości roboczej 2 m. Był on wyposażony w innowacyjne w tamtych czasach koło wysiewające Elite do siewu nasion drobnych i normalnych. Ułatwiało to wysiew poplonów, ponieważ w porównaniu do ówczesnych siewników w D1 nie było potrzeby wymiany kółek wysiewających.

Pierwszy zestaw uprawowo–siewny

Kolejna ważna data to rok 1966, kiedy popularny siewnik D4 połączono z broną wahadłową RE. W ten sposób wprowadzono na rynek po raz pierwszy aktywny agregat uprawowo–siewny. Następny model D7 z 1972 roku jest jednym z najlepiej sprzedających się siewników w historii.

RPD DrillStar

Wraz z wprowadzeniem RPD DrillStar w 1988 roku firma Amazone zaproponowała wał oponowy jako alternatywę wałów metalowych, prętowych i zębatych. Jego zadaniem było pasowe zagęszczanie gleby, które poprawiono 10 lat później dzięki wynalezieniu wału pierścieniowego.

Amazone Cataya

Najnowszym siewnikiem mechanicznym marki Amazone jest Cataya z precyzyjnym systemem dozowania, napędzanym elektrycznie wałkiem wysiewającym i komputerem centralnym do szybkiej regulacji i kalibracji systemu dozowania.

Amazone AD–P

W 1995 roku firma Amazone do oferty siewników mechanicznych dołączył segment siewników pneumatycznych. Podstawowymi elementami konstrukcji były: przedni zbiornik z pneumatycznym aparatem dozującym oraz wałem w połączeniu z kultywatorem wirnikowym i ramą redlic z wałem oponowym. W konsekwencji powstał nabudowany siewnik pneumatyczny AD–P oraz jego dalsze modyfikacje, aż do dzisiejszego siewnika Centaya. Zastosowano w nim elektrycznie napędzany układ dozujący nasiona i może być wyposażony w redlice dwutarczowe TwinTec lub jednotarczowe RoTeC Pro.


Amazone Cirrus–CC

W 2001 roku firma Amazone wprowadziła pneumatyczny siewnik wielkopowierzchniowy Cirrus w wersjach o szerokości roboczej od 3 do 6 m. Był on propozycją na rosnące zapotrzebowanie na coraz wydajniejsze agregaty uprawowo–siewne i narzędzia do biernej uprawy gleby. Modelem flagowym tej serii siewników jest Cirrus–CC z ciśnieniowym zbiornikiem o pojemności 4 tys. l z dwoma elektrycznymi zespołami dozującymi i dwoma przewodami, które umożliwiają transport dwóch różnych materiałów metodą Double–Shoot.


Siewnik NT i Primera DMC

Kolejny ważny punkt w historii Amazone to siewnik NT do siewu bezpośredniego i jego następca Primera DMC do siewu w mulcz, siewu bezpośredniego oraz siewu rzędowego. Wynalezienie redlicy dłutowej umożliwiło bezpośredni siew nasion na nieuprawionych glebach. W ostatniej dekadzie segment siewników wielkopowierzchniowych, poza modelem Primera DMC, został poszerzony o siewniki Cayena i Condor, które dzięki redlicom zębowym i dużym szerokościom roboczym do 15 m zapewniają wysoką wydajność powierzchniową.


Szerokości od 2,5 do 15 m

Firma Amazone oferuje szeroką ofertę metod wysiewu i siewników w szerokościach roboczych od 2,5 do 15 m, które przeznaczone są do pracy na różnorakich glebach w małych, średnich i dużych gospodarstwach.



opr. aj

21. listopad 2024 00:52