StoryEditor

Zmiana przepisów dotyczących rent strukturalnych

21.05.2020., 00:00h

Prezes Rady Ministrów 27 lutego 2015 r. podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi 19 lutego 2015 r. podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Istotą ww. rozporządzeń jest doprecyzowanie przepisów mających na celu zobowiązanie beneficjentów rent strukturalnych do przechodzenia na emeryturę ustawową po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego. W wyniku przeprowadzonych kontroli, audytorzy Komisji Europejskiej i Europejskiego Trybunału Obrachunkowego podnosili brak systemu pozwalającego monitorować, czy beneficjenci, którzy osiągnęli ustawowy wiek emerytalny są w dalszym ciągu uprawnieni do otrzymywania renty strukturalnej w pełnej wysokości.

Zarówno ETO, jak i KE twierdzą, że beneficjenci, w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, powinni być zobowiązani do złożenia wniosku o przyznanie emerytury krajowej.

Znowelizowane przepisy nakładają na ARiMR obowiązek wysłania do beneficjentów rent strukturalnych, na trzy miesiące przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego, zawiadomienia o konieczności złożenia wniosku o przyznanie emerytury. W związku z tym, beneficjenci są zobowiązani do złożenia w ARiMR, w ciągu 30 dni od osiągnięcia wieku emerytalnego, dokumentu potwierdzającego złożenie wniosku o emeryturę krajową. Zmienione przepisy mają również zastosowanie wobec osób, które wiek emerytalny osiągnęły przed ich wejściem w życie, a nie składały wniosku o ustalenie prawa do emerytury. Osoby te zobowiązane są do złożenia w ARiMR dokumentu potwierdzającego złożenie wniosku o emeryturę krajową w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia od ARiMR.

W przypadku niedostarczenia takiego dokumentu, ARiMR jest zobowiązana do zawieszenia wypłaty 50% wysokości renty strukturalnej lub części równej zwiększeniu przysługującemu z tytułu pozostawania w związku małżeńskim – w przypadku gdy osiągnięcie wieku emerytalnego dotyczy małżonka pobierającego rentę strukturalną.

W związku z powyższym, w przypadku, gdy beneficjent renty strukturalnej, wypłacanej przez ARiMR w trakcie jej pobierania, nabędzie prawo do emerytury z ubezpieczenia społecznego lub zaopatrzenia emerytalnego lub ubezpieczenia społecznego rolników, renta strukturalna zostanie pomniejszona o kwotę tej emerytury. Zmienione przepisy dotyczą również małżonka beneficjenta renty strukturalnej, na którego wypłacany był dodatek w ramach renty strukturalnej.

Należy pamiętać, że unijna renta strukturalna jest wypłacana w kwocie brutto i po uzyskaniu emerytury krajowej, ARiMR wypłaca różnicę pomiędzy kwotą brutto renty strukturalnej i kwotą brutto przyznanej emerytury. Po uzyskaniu prawa do emerytury ustanie obowiązek wpłacania składki emerytalno-rentowej do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rozporządzenie Rady Ministrów zostało w dniu 10 marca 2015 r. opublikowane w Dzienniku Ustaw pod pozycją 333.

Rozporządzenie weszło w życie w dniu 11 marca 2015 r.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostało w dniu 2 marca 2015 r. opublikowane w Dzienniku Ustaw pod  pozycją 281.

Rozporządzenie weszło w życie w dniu 3 marca 2015 r.

22. listopad 2024 13:36