Obiektywnym sposobem sprawdzenia wartości zarejestrowanych odmian kukurydzy jest ich porównanie w doświadczeniach porejestrowych i rolniczych (PDOiR) zlokalizowanych w różnych warunkach siedliskowych na terenie kraju.
Odmiany kukurydzy w systemie porejestrowych doświadczeń odmianowych i rolniczych ocenia się pod względem przydatności w dwóch kierunkach użytkowania: na ziarno i w osobnej serii do uprawy na kiszonkę. Organizatorami systemu doświadczeń są: Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) w Słupi Wielkiej oraz Polski Związek Producentów Kukurydzy (PZPK).
Warunki pogodowe
Przebieg pogody w kwietniu umożliwił terminowe siewy doświadczeń z kukurydzą (średnio w trzeciej dekadzie kwietnia, a w dwóch stacjach w końcu drugiej dekady tego miesiąca). Wzrost roślin w okresie wschodów i wkrótce po nich hamowały chłody i przygruntowe przymrozki. W drugiej i trzeciej dekadzie maja w południowej części kraju oraz w niektórych miejscowościach na wschodzie i w centrum wystąpiły obfite opady (około 100 mm). W tym czasie w północnej części kraju ilość opadów była znacznie mniejsza.
Więcej na ten temat można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 3/2015 str. 15