StoryEditor

Wsparcie z ARiMR na posadzenie lasu

21.05.2020., 00:00h

Dzisiaj rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia z działania "Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne". Można je składać do końca lipca tego roku w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dzięki dofinansowaniu tego działania przez ARiMR w ramach PROW 2004-2006 oraz 2007-2013 rolnicy posadzili las na powierzchni ponad 70 tys. ha. Na skorzystanie z takiego wsparcia decydują się zazwyczaj producenci, których działalność przynosi mierne dochody przez słabe jakościowo grunty, a przez to niskie plony.

Aby otrzymać pomoc, rolnik musi zadeklarować posadzenie lasu na gruncie swoim lub małżonka, ewentualnie na terenie, którego jest współwłaścicielem.

Zanim rolnik złoży wniosek o przyznanie pomocy z działania "Zalesianie gruntów rolnych oraz gruntów innych niż rolne", powinien posiadać, sporządzony przez nadleśniczego, plan zalesienia, według którego wykona zalesienie. Po zakończeniu prac rolnik ma 7 dni na zawiadomienie o tym nadleśniczego, który sporządzi zaświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z planem. Następnym krokiem jest złożenie dokumentów (oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z planem zalesienia, zaświadczenie od nadleśniczego, protokół z odbioru gruntów zalesionych w ramach działania "Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne") w powiatowym biurze ARiMR. Dokumenty należy złożyć do 20 maja - następującego po wykonaniu zalesienia.

Wymagania dotyczące obszaru przeznaczonego na zalesienie:

  • minimalna powierzchnia - więcej niż 0,5 ha przy szerokości powyżej 20 m, wyłączając grunty graniczące z lasem (wystarczy, że powierzchnia wynosi 0,1 ha);
  • maksymalna powierzchnia - 100 ha (dla jednego rolnika);
  • nie znajduje się na terenach objętych programem "Natura 2000", w parkach krajobrazowych czy rezerwatach przyrody;
  • zalesienie nie koliduje z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub (w przypadku braku takiego planu) z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Decydując się na zalesienie gruntów rolnych, rolnikowi przysługują trzy rodzaje pomocy:

  1. Wsparcie na zalesianie - wypłacane jednorazowo po posadzeniu lasu; od 4160 zł/ha do 6260 zł/ha, kwota zależy m.in. od proporcji gatunków drzew iglastych i liściastych oraz ukształtowania terenu. Zabezpieczenie sadzonek w odpowiedni, zalecony przez nadleśniczego sposób umożliwia otrzymanie dodatkowych pieniędzy.
  2. Premia pielęgnacyjna - wypłacana przez kolejne pięć lat; od 970 zł/ha do 1360 zł/ha, kwota uzależniona od ukształtowania terenu. Stosowanie przez nadleśniczego środków ochrony uprawy leśnej przed zwierzyną umożliwia otrzymanie dodatkowych pieniędzy.
  3. Premia zalesieniowa - wypłacana przez 15 lat, po udokumentowaniu, że 25% dochodów pochodzi z działalności rolniczej; 1580 zł/ha. Jest rekompensatą dochodu, który mógł być osiągnięty w przypadku prowadzenia na danym gruncie upraw rolnych.
Zalesiając grunty inne niż rolne, można otrzymać tylko dwa pierwsze rodzaje wsparcia.

25. listopad 2024 05:00