Jak powszechnie wiadomo, do podstawowych czynników produkcji, które w głównym stopniu rzutują na poziom plonowania roślin, zalicza się odczyn gleby, czyli stopień jej zakwaszenia.
Niestety wiedza ogólna nie przekłada się na poziom zużycia nawozów wapniowych, których w naszym kraju stosuje się zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Świadczą o tym wyniki publikowane przez Stacje Chemiczno-Rolnicze, z których jednoznacznie wynika, że większość użytkowanych rolniczo w Polsce gleb ma odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny.
Odczyn gleby, którego miernikiem jest wartość pH, ma tak podstawowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, że jeśli jest niekorzystny, to rośliny zwykle reagują znacznym spadkiem plonu. Jednak reakcji tej nie da się porównać z niedoborem żadnego ze składników pokarmowych, takich jak np. azot, fosfor czy potas, gdyż w przeciwieństwie do niedoborów składników pokarmowych, które bezpośrednio ograniczają wzrost roślin, wartość pH ma kolosalny wpływ na środowisko ich życia, tj. glebę. Najogólniej przyjmuje się, że decyduje o jej właściwościach fizycznych, chemicznych i biologicznych.
Więcej na ten temat można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 5/2015 str. 51