StoryEditor

Wielo- i dwurzędowe pastewne

21.05.2020., 00:00h

W 2017 roku do Krajowego rejestru wpisano cztery nowe odmiany jęczmienia ozimego – trzy wielorzędowe pastewne i jedną dwurzędową pastewną.

Krajowy rejestr roślin rolniczych zawiera obecnie 31 odmian jęczmienia ozimego, w tym 29 odmian typu pastewnego (25 wielorzędowych i 4 dwurzędowe) oraz 2 odmiany dwurzędowe browarne. Bardzo duży udział stanowią w nim odmiany zagraniczne – 87%. Tylko 4 odmiany pochodzą z polskiej hodowli. Ze względu na wymarzanie roślin, powierzchnia zakwalifikowanych plantacji nasiennych jęczmienia ozimego w roku 2016 była niemal o połowę mniejsza niż rok wcześniej i wyniosła 2,5 tys. ha. Spośród odmian zarejestrowanych największym udziałem w nasiennictwie wyróżniły się odmiany wielorzędowe: KWS Meridian (9,7%), Quadriga (8,2%), Zenek (7,2%) i SU Vireni (8,0%) – odmiana dwurzędowa. Udział odmian niezarejestrowanych w Polsce, czyli nie badanych w naszych warunkach klimatycznych jest bardzo duży i wynosi 45% powierzchni wszystkich odmian rozmnażanych. W ostatnim roku w ramach PDO przetestowano 19 odmian jęczmienia ozimego w 47 punktach badawczych na terenie całego kraju.

Jęczmień ozimy wyróżnia się wysokim potencjałem plonotwórczym i krótszym okresem wegetacji niż pozostałe zboża ozime. Wymaga wczesnego siewu i nie ma dużych wymagań wodnych. Jest odporny na wiosenne susze, bo bardzo dobrze wykorzystuje zimowe zapasy wody. Wysoko plonuje przy sprzyjających warunkach pogodowych i optymalnej agrotechnice. Ma jednak jeden mankament – słabszą zimotrwałość, co potwierdził sezon wegetacyjny 2015/2016. W badaniach PDO 18 doświadczeń zostało zdyskwalifikowanych ze względu na całkowite lub niemal całkowite wymarznięcie. Po przeanalizowaniu wyników, największą odporność na mróz spośród badanych odmian wykazały: Fridericus, Kobuz i Zenek.

Więcej o nowych odmianach można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki 7/2017

21. listopad 2024 17:23