Pod koniec kwietnia w Rosnówku pod Poznaniem odbyło się doroczne Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Nasiennej (PIN). Tradycyjnie, omawiane były tematy najistotniejsze dla rozwoju branży nasiennej oraz nowe projekty wprowadzane przez PIN.
Doktor Karol Marciniak, prezes PIN, mówił o głównych wyzwaniach stojących przed branżą nasienną. Do najpilniejszych zaliczył regulacje prawne w zakresie praw do odmian, działania wspierające tworzenie nowych odmian oraz wpierające produkcję i handel nasionami. Zwrócił uwagę, że w ustawie o prawnej ochronie odmian brakuje skutecznych narzędzi przeciwdziałania nielegalnemu rynkowi nasion i nie ma w Polsce praktyki egzekwowania opłat od rozmnożeń własnych. Konieczna jest także nowelizacja ustawy o nasiennictwie, jedną z kilku propozycji jest przywrócenie gatunków i zdefiniowanie materiału siewnego.
Podczas spotkania przypomniano, że 12 lutego 2015 r. w MRiRW odbyło się spotkanie poświęcone omówieniu możliwości zmiany przepisów ww. ustawy, głównie w zakresie: zasad pobierania/przekazywania opłat, zasad zbierania/przekazywania/sprawdzania informacji o zastosowanym materiale ze zbioru odmiany chronionej oraz prowadzenia kontroli tego materiału przez organizację hodowców. Nie osiągnięto kompromisu, prawdopodobnie sprawy ewentualnych zmian w ustawie będą podejmowane po wyroku Trybunału Konstytucyjnego rozpatrującego te kwestie prawne, a zgłoszone przez Izby Rolnicze.