StoryEditor

Unijną politykę rolną trzeba uprościć

21.05.2020., 00:00h

Podczas pierwszego posiedzenia z udziałem Phila Hogana, nowego komisarza UE ds. rolnictwa, Copa-Cogeca (europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze) podkreśliła potrzebę uproszczenia unijnej polityki rolnej, którą określiła mianem biurokratycznego monstrum.

Podczas pierwszego posiedzenia z udziałem  Hogana, nowego komisarza UE ds. rolnictwa, przewodniczący organizacji rolniczych z całej Europie pochwalili jego plany dot. uproszczenia unijnej polityki rolnej oraz wskazali obszary, w których potrzeba działań.

Albert Jan Maat, przewodniczący Copa, przestrzegł przed nadmierną biurokracją w nowej wspólnej polityce rolnej (WPR), ze szczególnym naciskiem na skomplikowane instrumenty zazieleniania, oraz przed ryzykiem stosowania odmiennych polityk w różnych państwach członkowskich. Ponadto rolnicy obawiają się, że czas upływa, a oni nie znają jeszcze wszystkich zasad niezbędnych do wdrożenia WPR. P. Maat wezwał więc Komisję Europejską do zapewnienia pewnej tolerancji dla rolników podczas wdrażania nowych instrumentów w pierwszym roku obowiązywania reformy. Powiedział, że należy również jak najszybciej wyjaśnić wszelkie wątpliwości dot. zazieleniania oraz przekonać władze krajowe do udzielania rolnikom pomocy i porad.

Christian Pèes, przewodniczący Cogeca, podkreślił, że w tym momencie reszta świata koncentruje się na produkowaniu większej ilości żywności, dlatego też należy zagwarantować, że instrumenty zazieleniania nie pociągną za sobą wyłączania gruntów z produkcji. Rolnicy i spółdzielnie oczekują rozwiązań korzystnych dla wszystkich stron, które umożliwią ochronę zasobów naturalnych oraz zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania, a jednocześnie zagwarantują im rentowność i możliwość udzielenia odpowiedzi na wzrost popytu.

Dlatego też Copa-Cogeca wyraziła zadowolenie, gdy p. Hogan określił uproszczenie polityki rolnej priorytetem nowej Komisji. P. Hogan wspomniał o planach rozpoczęcia szczegółowej kontroli w celu zidentyfikowania obszarów i elementów, które można uprościć. Powiedział, że przedstawi wyniki w ciągu pierwszego roku swojej kadencji. Obecni na posiedzeniu przewodniczący organizacji i spółdzielni rolniczych z całej Europy przyjęli to z zadowoleniem. Wezwali także Komisarza do zatwierdzenia do końca roku jak największej liczby programów rozwoju obszarów wiejskich na okres 2014-20. W przeciwnym wypadku pojawi się ryzyko opóźnienia procesu do maja 2015 r., co może wywrzeć negatywny wpływ na działalność europejskich rolników, właścicieli lasów i spółdzielni rolniczych.

Co więcej, wielu europejskich rolników i spółdzielni cierpi w wyniku kryzysu wywołanego rosyjskim embargiem. Copa-Cogeca zaapelowała więc o bardziej ukierunkowane wsparcie, szczególnie dla tych w najgorszej sytuacji. Łotwa, Estonia, Litwa i Finlandia z dnia na dzień straciły swój najważniejszy rynek eksportowy dla produktów mlecznych, w szczególności serów. P. Maat podkreślił, że w niektórych przypadkach ceny spadły o ok. 30%. Dodał, że potrzeba także działań w sektorze warzyw i owoców, wieprzowiny i wołowiny.

P. Pèes zwrócił uwagę na potrzebę udzielenia wsparcia w celu znalezienia nowych rynków zbytu, np. w gospodarkach wschodzących, oraz zniesienia barier sanitarnych i innych nieuzasadnionych przeszkód w handlu. Należy również zorganizować kampanie promocyjne. Kluczem jest solidarność. Na zakończenie dodał, że w budżecie na 2015 r. należy przewidzieć dodatkowe instrumenty wsparcia w celu rozwiązania tych problemów, tak aby zapobiec załamaniu się rynków oraz porzucaniu działalności przez rolników i spółdzielnie.

25. listopad 2024 06:34