Na początku listopada odbył się wyjazd dziennikarzy i rolników z klubu „10 ton” do stacji Syngenty w Niemczech zajmujących się hodowlą jęczmienia hybrydowego, rzepaku i pszenicy.
Syngenta rozwija centra hodowlane w różnych częściach świata. W Europie dysponuje czterema ośrodkami zajmującymi się hodowlą jęczmienia i sześcioma odpowiadającymi za hodowlę pszenicy. Rejonizacja poszczególnych stacji wynika z kierunków hodowlanych obowiązujących w danych rejonach. Tym sposobem kreacje pszenic tworzone dla Polski będą w większym stopniu uwzględniały mrozoodporność i zimotrwałość aniżeli te dedykowane dla zachodnich krajów Europy.
Główna stacja hodowlana jęczmienia mieszańcowego na obszarze Europy Centralnej mieści się w Bad Salzuflen. Prace w tej placówce prowadzone są także nad mieszańcami rzepaków i buraków. Hodowla pszenicy trwa m.in. w stacji hodowli i rozwoju Syngenta Seeds GmbH w Hamdesleben. Na rzecz terytorium Europy Centralnej (Niemcy, Szwajcaria, Austria, Polska, Czechy, Słowacja, kraje bałtyckie) tworzeniem rzepaku w jednostce w Bad Salzuflen zajmuje się sześciu hodowców; jedna osoba jest odpowiedzialna za prace nad nowymi odmianami buraków cukrowych, jedna – za kukurydzę; jęczmieniem mieszańcowym zajmuje się pięciu hodowców, a czterech pszenicą mieszańcową. W Hamdesleben rzepakiem opiekuje się dwóch hodowców. Stacja oprócz hodowli twórczej prowadzi także hodowlę zachowawczą odmian pszenicy. Globalnie Syngenta zatrudnia 80 hodowców.