Światowy handel śrutą sojową w kolejnym sezonie 2015/16 (październik 2015-wrzesień 2016) prawdopodobnie zwiększy się o 4% w stosunku do sezonu bieżącego, czyli do 65 do mln t. Tak prognozują eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej w raporcie opublikowanym pod koniec maja br. UE, która jest największym na świecie importerem śruty sojowej, może zwiększyć swoje zakupy do 20,5 mln t z 20 mln t w sezonie 2014/15. Zwiększeniu unijnego popytu importowego będą sprzyjać z jednej strony spodziewane niższe ceny śruty sojowej, a z drugiej mniejsza dostępność konkurencyjnych śrut, w tym śruty rzepakowej.
Rekordowo wysoki import jest spodziewany w przypadku Azji Południowo-Wschodniej. Eksperci MRZ oczekują, że ze względu na utrzymujący się tam bardzo wysoki popyt na śrutę sojowa˛ zgłaszany przez sektor paszowy i akwakultury, kraje tego regionu łącznie zaimportują 21,2 mln t tego surowca (w sezonie wcześniejszym 20,7 mln t). Warto zauważyć, że spodziewany wzrost importu prawdopodobnie będzie mniejszy niż w poprzednich latach ze względu na rosnące zakupy samej soi w tej grupie krajów i rozwijające się moce przerobowe.
Eksperci MRZ prognozują, że trzej najwięksi eksporterzy śruty sojowej na świecie, tj. Argentyna, Brazylia i Stany Zjednoczone w sezonie 2015/16 wyeksportują łącznie 55,2 mln t tego surowca. Wysokie zbiory powinny przełożyć się na rekordowo wysoki eksport z Argentyny 30 mln t śruty (w sezonie poprzednim 27,6 mln t). Sprzedaż z Brazylii prawdopodobnie osiągnie 14,5 mln t, czyli poziom najwyższy od 4 lat (14,2 mln t w sezonie poprzednim).