StoryEditor

Suchy budynek inwentarski

21.05.2020., 00:00h

Jednym z problemów, z którym borykają się hodowcy zwierząt, jest skraplanie się pary wodnej w budynkach inwentarskich. Jest on szczególnie dokuczliwy w porze zimowej, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku jest duża. Jest to bardzo uciążliwe, głównie z powodu pojawiającej się pleśni czy grzyba. Problem ten można jednak wyeliminować, a przynajmniej w dużym stopniu ograniczyć.

W każdym budynku inwentarskim następuje wymiana energii cieplnej między pomieszczeniem a otoczeniem. Dzieje się tak, ponieważ strumienie ciepła i pary wodnej przenikają przez zewnętrzne przegrody budynku, takie jak strop, ściany i dach. W wyniku takiego zjawiska w pomieszczeniu następuje kondensacja pary wodnej, która osadza się na powierzchni przegród lub sufitów. Takie działanie znacznie obniża izolacyjność cieplną, a także przyspiesza proces niszczenia konstrukcji budowli.

Elementem szczególnie narażonym na gromadzenie pary wodnej jest dach. Może temu zapobiec docieplając go w taki sposób, żeby temperatura powierzchni wewnętrznej była mniejsza niż temperatura punktu rosy. Jednak warstwa izolacyjna konstrukcji dachowej wydłuża czas budowy budynku oraz zwiększa jej koszty, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego pokrycia dachowego, które nie wymaga dodatkowego docieplenia. Takim pokryciem mogą być płyty faliste EuroFala firmy Cembrit, wykonane z włókno–cementu. Materiał, z którego są wykonane, wykazuje odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, a przede wszystkim ma możliwość absorpcji części pary wodnej. Płyty są trwałe oraz odporne na zmienne warunki pogodowe, zapobiegają akumulacji pary wodnej oraz jej skraplaniu. Charakteryzują się dobra izolację termiczną, zachowując temperaturę wewnątrz budynku na optymalnym poziomie.

 
25. listopad 2024 04:49