StoryEditor

Stan ozimin w Jarosławcu

21.05.2020., 00:00h

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom tegorocznego spotkania na polach demonstracyjnych firmy BASF w Jarosławcu k. Środy Wielkopolskiej. Spotkanie odbyło się 12 marca, a jego celem była ocena przezimowania jesiennych zasiewów rzepaku i zbóż oraz zalecenia dotyczące dalszej ochrony tych upraw.

Informacji o uprawach, ich obecnym stanie oraz planowanych zabiegach udzielali specjaliści z firmy BASF odpowiedzialni za doświadczenia prowadzone w tej lokalizacji – Tomasz Jaskulski oraz Szymon Łączny.

Rzepak ozimy

Warunki pogodowe na przełomie lata i jesieni 2013 r. sprzyjały terminowym siewom zarówno rzepaku, jak i zbóż ozimych. Rośliny rozwijały się bez większych zakłóceń aż do około 20 stycznia br. Dopiero po tej dacie słupki rtęci zaczęły spadać. Mimo to żadna z wysianych odmian nie wymarzła, choć rośliny różnią się wigorem początkowym. Bardzo dobrą kondycją wyróżniają się rośliny rzepaku ozimego potraktowane jesienią fungicydem o działaniu regulatora wzrostu – Caryx 240 SL. W kompleksowym programie ochrony rzepaku na drugi zabieg w fazie początku wydłużania pędu głównego firma BASF zaleca również Caryx, a na trzeci w pełni kwitnienia roślin – Pictor. Gospodarze spotkania zachęcali również do ciągłego monitorowania plantacji rzepaku pod kątem występowania szkodników, za pomocą żółtych naczyń. 

Zboża ozime

Zboża ozime zasiane w optymalnym terminie już jesienią osiągnęły właściwe fazy rozwojowe. Jednak duża wilgotność powietrza oraz optymalne temperatury w październiku i listopadzie stwarzały też dobre warunki do infekcji wielu chorób grzybowych. Na jęczmieniu ozimym najczęściej obserwowano: mączniaka prawdziwego zbóż i traw, plamistość siatkową, rynchosporiozę oraz rdze, natomiast na pozostałych zbożach głównie mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę liści i rdzę brunatną. – Żeby zapobiec rozwojowi chorób wiosną, proponujemy na I zabieg Capalo w dawce 1,5 l/ha. W systemach dwuzabiegowych w pszenicy na drugi zabieg – tegoroczną nowość Adexar Plus w dawce 1,5 l/ha lub produkt Osiris. W systemie ochrony trzyzabiegowym – po I zabiegu wykonanym Capalo, na II zabieg Adexar Plus w momencie ukazania się liścia flagowego i na III zabieg Osiris – mówił Jaskulski.

Obszerniejszą relację ze spotkania zamieścimy w kwietniowym numerze „Agrotechniki” Fot. B. Szyndel
03. maj 2024 17:19