Odmiany z Rapool można było obejrzeć 4 czerwca na dniach pola w Spytkówkach na terenie Stacji Doświadczalno – Hodowlanej.
Na spotkaniu zaprezentowano sprawdzone już odmiany jęczmienia ozimego z Saaten Union Polska: Souleykę o ugruntowanej pozycji, nadająca się na słabsze gleby wielorzędową pastewną Antonellę, Scarpię oraz wprowadzane na rynek: wczesną Henriettę, dająca wysoki plon w Polsce i w Niemczech, wielorzędową pastewną SU Melanię, wysoko plonującą na poziomie a1 w PDOiR (uprawa ekstensywna), SU Vireni, dwurzędową pastewną, sprawdzającą się w uprawie intensywnej.
Na poletkach z żytem ozimym można było obejrzeć znane już mieszańce oraz najnowsze osiągnięcia genetyczne: SU Santini, którą – jak zapewniali przedstawiciele Saaten Union – można siać na bardzo lekkich glebach czy SU Spektrum o wysokim i stabilnym potencjale plonowania. Spośród odmian pszenżyta ozimego można było obejrzeć odmiany Tulus, Subito i SU Agendus.
Oprócz odmian populacyjnych pszenicy ozimej, można było zobaczyć także mieszańcowe. Na poletkach rosły m.in.: Joker, będąca nowością o bardzo dobrej odporności na wyleganie, typie kompensacyjnym z wysoką MTN i wysokiej stabilności plonowania na dobrych i lekkich stanowiskach, Florian – odmiana dobrze znosząca okresowe susze, Hybery – mieszańcowa zimotrwała odmiana z wysoką tolerancją na choroby liści, kłosów i zgniliznę podstawy łodygi, nadająca się do siewu wczesnego oraz w monokulturze. Ponadto można było obejrzeć pszenicę Patras – typ pojedynczokłosowy z dobrą stabilnością plonu ziarna i szybkim napełnieniem ziarna, charakteryzującą się szybkim rozwojem początkowym i dobrą zdrowotnością liści.
Wśród odmian rzepaku ozimego znajdowała się m.in. Marathon, która w doświadczeniach PDOiR w 2013 r. uzyskała najwyższe plonowanie i najwyższe średnie plony z wielolecia. Ponadto można było obejrzeć odmianę Sherpa, dobrze sprawdzającą się w zróżnicowanych warunkach i na słabszych stanowiskach. Natomiast odmiana Mercedes wykazuje bardzo wysoką zimotrwałością i zbiera czołowe oceny w badaniach rejestrowych i PDOiR.