Według prognozy przygotowanej w sierpniu przez analityków z USDA światową produkcję soi szacowano na poziomie 304 mln t, a we wrześniu odnotowano wzrost do 310 mln t, ponieważ prognozowano większą produkcję w USA. Jak podaje International Grains Council, światowa produkcja soi we wrześniu br. w kampanii 2014/15 wzrosła o 6 mln t, osiągając tym samym historyczny rekord – 311,13 mln t. Na ten wynik miał wpływ wzrost produkcji w USA spowodowany większymi zbiorami, jak również wzrost produkcji w Brazylii (o 3 mln t tj. do 94 mln t) i Argentynie (o 1 mln t tj. do 55 mln. t). Wpływ na zmianę prognozowanej wielkości ma też mniejsza produkcja w Indiach w związku z opóźnionym dotarciem deszczy monsunowych w rejony producenckie. Brak wilgoci w terminie siewu wpłynął na mniejszą powierzchnię zasiewów.
Zapasy finalne oszacowano jako wyższe niż prognozowano, mając na uwadze wzrost produkcji w USA, Argentynie, Brazylii, Paragwaju, Chinach, UE i Japonii.
USA główny producent i eksporter ogłosił sprzedaż dużej ilości amerykańskiej soi i półproduktów w sierpniu br. Zobowiązania eksportowe z tegorocznych zbiorów są o wiele większe niż w poprzednich latach – wynoszą 4,1 mln t, w porównaniu z 1,5 mln t w roku ubiegłym. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) prognozuje zbiory soi w swoim kraju w 2014 roku na poziomie 106,5 mln t tj. o 13,5 mln t więcej niż w sierpniu.
Argentyna liczący się producent i eksporter soi odnotowała wzrost produkcji, ale polityka tego kraju zmusza producentów do zachowania dużej części swoich zbiorów w gospodarstwie w oczekiwaniu na wzrost cen na krajowym rynku.
Amerykańskie zobowiązania eksportowe pasty sojowej we wrześniu z nowych zbiorów są dużo wyższe i szacowane są na ok. 5,0 mln t , jest to ilość większa o 3,0 mln t w porównaniu do ubiegłego roku.
Import soi w trzecim trymestrze utrzymywał się na stabilnym poziomie, mimo że skorygowany został jako wyższy o 0,68 mln t tj. 110,55 mln, podczas gdy ilość końcowych zapasów wzrosła o 0,31 mln t do 85,62 mln t.
Przedstawiciele chińskich władz podczas wizyty w USA podpisali kontrakt na zakup 4,8 mln t amerykańskiej soi. W ostatnim tygodniu września Chiny zakupiły 2,4 mln t, Egipt 1,02 mln t i Holandia 0, 75 mln t. Odnotowano wzrost importu przez Meksyk o 0,5 mln t w porównaniu z sierpniem, aktualna ilość to 3,95 milionów t. Spożycie soi w tym kraju wzrosło o 100 000 t. i aktualnie szacowane jest na 4,24 mln t. Japonia jest czwartym światowym importerem soi. Ceny oleju sojowego na świecie obniżyły się, a cena oleju palmowego z Malezji obniżyła się do minimum notowanego w ostatnich latach.
Kontrakty terminowe soi na Giełdzie w Chicago w ostatnim tygodniu września przedstawiały się następująco:
Wykresy: oprac. własne na podst. danych z USDA oraz International Grains Council (IGC)