StoryEditor

Siew i nawożenie za jednym przejazdem

21.05.2020., 00:00h

Na koszty środków do produkcji rolnicy nie mają wpływu, ale na wykonanie poszczególnych zabiegów agrotechnicznych już tak. Jednym ze sposobów jest możliwość wykonania siewu zbóż z jednoczesnym wysiewem nawozu.

Takie rozwiązanie można było oglądać 26 sierpnia w Rembówku woj. Mazowieckie w gospodarstwie Janusza Niskiego, gdzie firma Junkkari Polska zaprezentowała jeden z kilku swoich najnowszych agregatów uprawowo-siewnych – M300. Za belką zaczepową glebę pomiędzy kołami ciągnika ugniatają cztery koła z oponami o rozmiarze 10/75-15.3. W dalszej kolejności pracuje brona talerzowa z elementami roboczymi zamontowanymi na bezobsługowych piastach. Sekcja ta jest wyposażona w hydrauliczną regulację głębokości roboczej. Opcjonalnie można zamówić wariant wyposażony zamiast brony talerzowej w włókę równającą lub w zęby kultywatora. Zbiornik wyróżnia się pojemnością 2700 l. W jego wnętrzu zastosowano ruchomą przegrodę. W zależności od ilości wysiewanego ziarna można łatwo ustawić pojemność przewidzianą zarówno dla nasion i nawozu. Na dnie przedniej części zbiornika są umieszczone aparaty dozujące nawóz, a w tylnej wysiewające nasiona. Przekładnie bezstopniowe są napędzane kołem ostrogowym.

Firma Junkkari zastosowała w tej maszynie rozwiązanie z jednoczesnym podawaniem nawozu i nasion do redlicy talerzowej. Ich docisk do gleby można regulować hydraulicznie w zakresie od 10 do 140 kg. Rozstaw międzyrzędzi wynosi 12,5 cm. Za redlicami glebę ugniata wał z 12 oponami o rozmiarze 7.50–16. Jest on podzielony na dwie sekcje, co umożliwia łatwe dostosowanie się do nierówności terenu, na którym pracuje maszyna. Ostatnim elementem roboczym jest brona palcowa, która rozbija grudy i wyrównuje powierzchnię pola. Pracę operatorowi ułatwia elektroniczny sterownik, z szeregiem opcji w tym ze zmienną ilością dawkowania nasion czy nawozu w czasie jazdy. Zapotrzebowanie na moc do agregatu M300, który waży 3200 kg i jest wykorzystywany do wysiewu bezpośrednio po orce, jest określone na 140–160 KM, a prędkość robocza powinna być utrzymywana na poziomie 12-15 km/h.

23. listopad 2024 08:19