StoryEditor

Rolnicy dobrze oceniają pracę ARiMR

21.05.2020., 00:00h

Raport "Polska Wieś i Rolnictwo 2014" przygotowany przez firmę BioStat wskazuje, że praca Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oceniana jest bardzo wysoko i to kolejny rok z rzędu. Spośród osób, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy załatwiały sprawy w Agencji, 91% wystawiło Agencji oceny bardzo dobre i dobre, a dla porównania w 2013 roku takie oceny wystawiło ARiMR 82% badanych. 

Rolnicy - jak wskazali w sondażu - wysoko oceniają m.in. kompetencje pracowników ARiMR. W tej kategorii od 84% badanych  pracownicy otrzymali oceny bardzo dobre i dobrych, od 10% ocenę ani dobrą, ani złą, a 5% źle oceniło kompetencje pracowników Agencji. Jedynie 1% nie miało zdania w tej sprawie. Respondenci wskazali również na wysoką jakość obsługi interesantów. Tu Agencja dostała 79% ocen bardzo dobrych i dobrych, 16%  to były oceny ani dobre, ani złe, 2% nie miało  zdania w tej sprawie, a tylko 4% wystawiło negatywne oceny w tym zakresie.

Badani rolnicy i mieszkańcy wsi oceniali również działalność informacyjną prowadzoną przez ARiMR. Najwyższe noty zebrały informacje przekazywane za pośrednictwem: telewizji - 62% pozytywnych ocen, a 30% nie ma zdania lub nie spotkało się z informacjami na ten temat w tego typu mediach;  prasy - także 62% pozytywnych ocen, 31% nie ma zdania lub nie spotkało się tam z informacjami na ten temat; broszur, ulotek i książek - 57% ocen pozytywnych, 38% nie ma zdania lub nie spotkało się z informacjami na ten temat; portalu internetowego ARiMR - 56% ocen pozytywnych, 41% nie ma zdania lub nie spotkało się z informacjami na ten temat oraz radia - 54% ocen pozytywnych,  38% nie ma zdania lub nie spotkało się z informacjami na ten temat w tego typu mediach.

Respondenci odpowiadali również na pytania, skąd chcieliby czerpać informacje o działaniach ARiMR. Najwięcej z nich wymieniło telewizję, na drugim miejscu znalazły się materiały informacje dostępne u sołtysów, w dalszej kolejności informacje przekazywane przez pracowników Agencji, prasę, oraz portal internetowy ARiMR.

Firma BioStat zbadała również, skąd rolnicy czerpią informacje o zmianach zachodzących na wsi i w rolnictwie oraz o możliwościach skorzystania ze wsparcia. Najwięcej, bo aż 45% badanych, wskazało jako źródło tych informacji telewizję, 25% respondentów stwierdziło, że taką wiedzę mają z ogłoszeń umieszczanych w urzędach państwowych, 21% z radia, 20% otrzymało takie informacje podczas spotkań organizowanych przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, 18% z Internetu, a 13% z prasy.

Z programów telewizyjnych, z których rolnicy dowiadują się o zmianach na wsi oraz o możliwości skorzystania z pomocy, największą "oglądalnością" cieszy się TVP1 - 70% ankietowanych wskazało tę antenę, 21%  na TVP2, a 19% na TVP Info. Mniejsze znaczenie mają inne stacje, bo 13% respondentów informacje o zmianach zachodzących na wsi i w rolnictwie oraz o możliwościach skorzystania ze wsparcia czerpie z TVN24, 11% z TVN-u, 8% z POLSAT-u i 7% z Telewizji regionalnej.

Spośród stacji radiowych największą słuchalnością wśród rolników cieszy się Program 1 Polskiego Radia (47%), RMF FM (24%) oraz Radio ZET (22%).

Natomiast jeśli chodzi o korzystanie z  informacji o rolnictwie i wsparciu na jego rozwój zamieszczanych w Internecie,  to mieszkańcy wsi najczęściej wskazują na: Onet (13% rolników i 2% nierolników), Wirtualną Polskę (7% rolników i 12% nierolników), portal Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (4% rolników i 9% nierolników). Badani wskazali również w tej grupie portal internetowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z którego korzysta 2% rolników i 10%  nierolników.

Badanie "Polska Wieś i Rolnictwo 2014", zostało przeprowadzone przez firmę BioStat, na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Rynku Rolnego oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zastosowano w nim technikę badania kwestionariuszowego bezpośredniego PAPI oraz wspomagane komputerowo wywiady osobiste CAPI. Badaniem objęto 1500 osób (866 - to rolnicy, a 634 - nierolnicy) i wykonano je w lipcu i sierpniu 2014 r.

25. listopad 2024 04:54